Starosta w decyzji z 14 stycznia 2010 r. zezwolił gminie na usunięcie drzewa w związku z planowaną inwestycją do 30 grudnia 2010 r. W decyzji wyliczył wysokość opłaty za usuniecie, a w miejsce usuniętego drzewa nakazał posadzić inne drzewo, odroczył też termin uiszczenia opłaty na okres 3 lat, czyli do 14 stycznia 2013 r.

Gmina pismem z 10 maja 2010 r. poinformowała o nasadzeniu 10 drzew. W dniu 9 stycznia 2013 r. gmina poinformowała, że drzewa nadal nie wycięła, ponieważ nie miała środków na przeprowadzenie inwestycji.


Co w tym wypadku powinien zrobić starosta z decyzją i opłatami?

Odpowiedź:

Decyzja zezwalająca na usunięcie drzewa wygasła z dniem 1 stycznia 2011 r. Do tego czasu drzewo miało być usunięte. W tej sytuacji starosta powinien wydać decyzję wygaszającą zezwolenie, gdyż stało się ono bezprzedmiotowe. Fakt, iż gmina posadziła 10 drzew, zgodnie z decyzją uwarunkowaną obowiązkiem dokonania nasadzeń zastępczych, nie ma znaczenia dla bytu zezwolenia czy obowiązków z niego wynikających. Decyzja wygaszająca zezwolenie jest decyzją deklaratywną, stwierdzająca, że zezwolenia nie ma już w obrocie prawnym.

Uzasadnienie:

Upływ terminu usunięcia drzew i krzewów, w przypadku niewykonania uprawnień wynikających z zezwolenia powinien stanowić podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia zezwolenia na podstawie art. 162 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego .

Starosta nie ma podstaw, aby dokonać sprawdzenia, czy drzewa te zachowały żywotność. Skoro drzewo nie zostało przez gminę usunięte, to nasadzenia te nie są nasadzeniami "w miejsce usuniętych drzew". Zatem, także wtedy, gdyby żadne z 10 drzew nie zachowało żywotności po upływie 3 lat organ nie ma podstaw, aby ustalać przyczynę dlaczego drzewa się nie przyjęły, a już tym bardziej organ nie ma podstaw do żądania uiszczenia opłaty. Decyzja, po jej wygaszeniu zostanie usunięta z obrotu prawnego.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)