Grupa mieszkańców wystąpiła do WSA, za pośrednictwem wojewody o rozstrzygnięcie sporu pomiędzy mieszkańcami osiedla a radą miasta. Mieszkańcy zarzucili radzie miasta przeprowadzenie nielegalnych wyborów do zarządu osiedla, niezgodnie z pierwotnie ogłoszonym miejscem i godziną wyborów. Skarżący w imieniu własnym oraz w imieniu pozostałych mieszkańców osiedla wezwali radę miejską do usunięcia naruszenia prawa. W piśmie skierowanym do rady wystąpili o ponowne zwołanie ogólnego zebrania mieszkańców i przeprowadzenia w jego ramach nowych wyborów do zarządu osiedla. Rada odrzuciła jednak skargę.


W odpowiedzi skarżący wnieśli skargę do WSA. Nie zrobili tego jednak za pośrednictwem rady miejskiej - czyli organu, którego bezczynność zaskarżono, lecz za pośrednictwem organu niebędącego stroną w sprawie – wojewody.

WSA rozpatrując skargę stwierdził, iż za datę wniesienia skargi należało przyjąć dzień przekazania jej przez wojewodę. W konsekwencji skarga została wniesiona z uchybieniem terminu, o jakim mowa w art. 83 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270) i jako niedopuszczalna podlegała odrzuceniu. Data ta nie mieściła się bowiem w 60 – dniowym terminie, liczonym od dnia złożenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

W ocenie WSA, ryzyko związane z przekazaniem skargi po terminie przez organ niewłaściwy w sprawie (organ niebędący adresatem zarzutów skargi) każdorazowo obciąża tego skarżącego, który nie zachowuje prawidłowego trybu wniesienia skargi mimo, iż w treści skargi, w sposób nie budzący wątpliwości, jej zarzuty formułuje wobec innego organu niż organ, do którego skargę kieruje. Skoro zatem w sprawie skarżący adresatem zarzutów skargi uczynili organy miasta (organy samorządu gminnego), a skargę wnieśli do wojewody (organu administracji rządowej w województwie i organu nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego), to tym samym ryzyko przekazania skargi po terminie do jej wniesienia ponosili właśnie skarżący. Sama zaś okoliczność, że skarżący wcześniej prowadzili korespondencję z wojewodą w przedmiocie skargi złożonej na organy samorządu nie czyni prawidłowym wniesienia skargi do WSA za pośrednictwem wojewody – podkreślił WSA.

Na podstawie: Postanowienie WSA w Warszawie z 20 listopada 2012 r., sygn. akt II SAB/Wa 401/12, nieprawomocne