Tak orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu w wyroku z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. akt II Ca 204/13.

Od 1970 r. rodzina W. zamieszkiwała lokal mieszkalny należący do zasobów gminy. Zgodnie z podpisaną umową prawo do lokalu ma obecnie A.W., a oprócz niej zajmować go mogą również jej siostrzeniec oraz konkubina zmarłego brata. W 2009 r. gmina wezwała A.W. do zapłaty 10.443,89 zł zaległych należności przysługujących gminie z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego pod rygorem wypowiedzenia stosunku najmu w razie nieuregulowania długu. Pozwana odebrała pismo, ale nie zapłaciła żądanej kwoty. Gmina wypowiedziała więc najem i wezwała A.W. do opróżnienia, opuszczenia i przekazania lokalu w terminie 7 dni. Jako że pozwana nie wydała lokalu, gmina wystąpiła do Sądu z żądaniem ochrony jej własności.

Sprawę w I instancji rozpatrywał Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, który w wyroku z dnia 28 września 2012 r., sygn. akt VI C 79/11 uwzględnił żądanie gminy i nakazał A.W. oraz pozostałym lokatorom, aby opróżnili, opuścili i wydali lokal. Pozwani złożyli apelację zaskarżając wyrok w całości.

Pełna treść artykułu pt. SO: nie można eksmitować nieporadnych życiowo lokatorówdostępna jest w Serwisie ABC Budownictwo>>>