Wnioskodawczyni zwróciła się do burmistrza o udostępnienie jej kopii wszystkich opinii, ekspertyz, analiz (m.in. prawnych, budowlanych i innych) przygotowanych dla gminy.
Burmistrz przekazał kopie opinii, ekspertyz i analiz znajdujących się w zasobach urzędu miejskiego, o które zwróciła się wnioskodawczyni. Jednocześnie wskazał, że opinia prawna dotyczy zasadności wszczęcia postępowania sądowego i w związku z tym nie stanowi informacji publicznej. Wnioskodawczyni w skardze do WSA zarzuciła burmistrzowi bezczynność i naruszenie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej z powodu nieudzielenia jej informacji publicznej zgodnie z wnioskiem.

WSA przyznał rację skarżącej. Uznał, że co do zasady opinia ma walor informacji publicznej, bowiem dotyczy interpretacji przepisów prawa i odnosi się do działalności podmiotu, tj. organu administracji publicznej, służąc organowi do realizacji powierzonych mu prawem. Natomiast, jeśli jej udostępnienie podlega ograniczeniu ze względu na przesłanki zawarte w art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej, to przede wszystkim przez ten fakt nie zostaje ona pozbawiona waloru informacji publicznej, a jedynie może nastąpić odmowa jej udostępnienia. W tej sytuacji Sąd uznał, że organ pozostaje w bezczynności co do udostępnienia wnioskodawczyni informacji publicznej i zobowiązał organ do jej udostępnienia.


NSA rozpatrując sprawę zwrócił uwagę na to, że o tym czy tego rodzaju opinia prawna podlega udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej decyduje cel, w jakim została opracowana. A zatem nie zawsze każda opinia prawna sporządzona przez organ administracji publicznej posiada walor informacji publicznej. Takiego waloru nie można przypisać opinii prawnej sporządzonej na potrzeby organu, jeżeli ma służyć w postępowaniu w konkretnej sprawie, dotyczącej interesu prawnego podmiotu, który ten organ reprezentuje. W drodze ustawy o dostępie do informacji publicznej niedopuszczalne jest pozyskiwanie informacji co do prawnych argumentów uzasadniających stanowisko przeciwnika procesowego. Opinia prawna sporządzona na użytek organu administracji publicznej w przedmiocie zasadności wszczęcia w przyszłości postępowania w konkretnej sprawie cywilnej, nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zatem Sąd I instancji przedwcześnie orzekł, że wnioskowana opinia prawna stanowi informację publiczną, opierając się na wyjaśnieniu organu, że opinia dotyczy interpretacji przepisów, ponieważ organ użył określenia, że dotyczy ona "ścieżki prawnej". Tymczasem w aktach sprawy I instancji znajduje się zlecenie wykonania przedmiotowej opinii prawnej i treść tego dokumentu nie może być pominięta w rozważaniach dotyczących jej udostępnienia – uznał NSA.

Na podstawie:
Wyrok NSA z 11 stycznia 2013 r., sygn. akt I OSK 2267/12, prawomocny