Znajdujący się na stronach Głównego Urzędu Statystycznego formularz spisowy on-line to doskonałe rozwiązanie dla osób, których często nie ma w domu. Przy odrobinie naszej pomocy, z wirtualnej aplikacji mogą skorzystać też nasi bliscy, dzięki czemu przykładowo nie będziemy musieli się martwić czy starsze osoby z naszej rodziny nie padną ofiarą osób podszywających się pod rachmistrzów spisowych.

Na początek musimy otworzyć witrynę internetową GUS i wypełnić formularz identyfikacyjny.


Po uzupełnieniu obowiązkowych pól: Imienia, Nazwiska i numeru PESEL musimy uwierzytelnić nasze dane. Jest to możliwe na dwa sposoby: przez podanie numeru NIP lub też podając Miejscowość miejsce pochodzenia i Nazwisko rodowe matki. Formularz uzupełniamy naszymi danymi kontaktowymi (numer telefonu stacjonarnego, telefonu komórkowego i poczty elektronicznej); informacje te posłużą w przyszłości do kontaktu z nami, gdy przykładowo osoba sprawdzająca nasz formularz wykryje w nim błąd lub nieścisłość. Po ustanowieniu hasła do naszego konta (od 8 do 12 znaków, obowiązkowo małe i duże litery i cyfry albo znaki specjalne) wpisujemy kod z obrazka i możemy zalogować się do formularza spisowego on-line.

Teraz musimy uzupełnić nasze dane adresowe, należy przy tym pamiętać chodzi o stan z dnia 31 marca 2011 r.

Na ekranie zostanie wyświetlone pytanie: Czy w miejscowości aktualnego zamieszkania mieszka Pan(i) od urodzenia tzn. nieprzerwanie lub przerwy w zamieszkaniu były krótsze niż 1 rok. W przypadku gdy nasza odpowiedź będzie brzmiała TAK, będziemy mogli przejść do następnej strony formularza. Jeżeli nie mieszkamy od urodzenia w aktualnym miejscu zamieszkania, będziemy musieli odpowiedzieć na serię dodatkowych pytań (m.in. o czas powrotu do aktualnego miejsca zamieszkania).


                         PRZEJDŹ DO DRUGIEJ CZĘŚCI PORADNIKA >>>

             ZOBACZ SERWIS SPIS POWSZECHNY 2011 - praktyczne porady>>>