Pytanie pochodzi z publikacji  Vademecum Głównego Księgowego Administracja .

Nauczyciel wychowania fizycznego, który w czerwcu zdawał egzamin na nauczyciela mianowanego (wynik egzaminu pozytywny) został na własną prośbę po otrzymaniu wypowiedzenia przeniesiony w stan nieczynny.


Wypowiedzenie było podyktowane zmniejszoną ilością godzin lekcji wychowania fizycznego. W tym czasie w szkole pozostaje dwóch innych nauczycieli tego przedmiotu. Pod koniec miesiąca czerwca okazuje się, że jeden z nauczycieli korzysta z urlopu na poratowanie zdrowia. W tym momencie wszystkie godziny wychowania fizycznego przejmuje jeden nauczyciel (nauczyciel dyplomowany). Na dzień dzisiejszy ma ich 36 godzin - 2 etaty.

Czy w tej sytuacji nauczyciel w stanie nieczynnym powinien zostać przywrócony do pracy? Czy może powinien dostać chociaż pół etatu?

Odpowiedź

 


W wypadku wskazanym w pytaniu nauczyciel powinien zostać przywrócony do pracy, gdyż pojawiła się możliwość podjęcia przezeń pracy. W dalszej perspektywie możliwe byłoby ograniczenie zatrudnienia.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej k.n. w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2 k.n.

Zarazem w myśl art. 20 ust. 7 k.n. dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z dniem odmowy. Należy uznać, że w przypadku wskazanym w pytaniu dopuszczalne jest przywrócenie do pracy nauczyciela, gdyż zaistniała możliwość powierzenia mu pracy w pełnym wymiarze etatu. Przepis ten wskazuje bowiem na możliwość podjęcia pracy, nie precyzując, z jakiego powodu, ani na jakiej podstawie taka możliwość wystąpiła. Udzielenie urlopu zdrowotnego powoduje, że nauczyciel przestaje wykonywać swoje obowiązki i niedopuszczalnym jest podjęcia przezeń pracy w czasie tego urlopu. Tym samym istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela w stanie nieczynnym.

Wspomnieć też należy, że zgodnie z art. 22 ust. 2 k.n. zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być - za zgodą nauczyciela - stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa powyżej (w art. 20 ust. 1 k.n.), nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. Tym samym możliwe jest kontynuowanie zatrudnienia przez nauczyciela mianowanego w sytuacji zmniejszenia wymiaru etatu z powodu zmian skutkujących ograniczeniem liczby godzin przedmiotu.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .