Gmina likwiduje jednostki budżetowe, w tym jednostki oświatowe przejmując zgodnie z uchwałą należności, zobowiązania i majątek na dzień likwidacji.

Czy w związku z tym gmina zobligowana jest to naliczania odpisu na ZFŚS dla emerytów zlikwidowanych jednostek?

Czy emerytów-nauczycieli z jednostek oświatowych może przejąć gminna jednostka oświatowa (szkoła, przedszkole)?

Czy w związku z tym, w uchwale dotyczącej likwidacji musi znaleźć się dodatkowy zapis, odnoszący się do emerytów?

Odpowiedź

Świadczenia socjalne dla nauczycieli-emerytów wcześniej zatrudnionych w zlikwidowanej szkole (placówce oświatowej) powinny być wypłacane po likwidacji danej placówki przez inną, wyznaczoną szkołę (placówkę).

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.) w razie przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia funduszu, fundusz pracodawcy przejmującego przejmuje środki pieniężne, należności i zobowiązania funduszu pracodawcy przekazującego. Oznacza to konieczność przejęcia finansowania funduszu socjalnego przez gminę, jeżeli następuje na konkretną jednostkę gminną przejście pracowników likwidowanej jednostki budżetowej. Jednakże dotyczyć to może tylko byłych pracowników niebędących nauczycielami. W przypadku nauczycieli-emerytów lub nauczycieli-rencistów obowiązuje art. 53 ust. 3a Karty Nauczyciela .

Zgodnie z tym przepisem:
1) w przypadku likwidacji szkoły organ prowadzący szkołę jest obowiązany wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na każdego nauczyciela będącego:
- emerytem lub rencistą zlikwidowanej szkoły,
- nauczycielem pobierającym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, którego likwidowana szkoła była ostatnim miejscem pracy,
2) wymienione wyżej osoby – byli nauczyciele – korzystają z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zasadach i warunkach ustalonych w regulaminie obowiązującym we wskazanej szkole.
W efekcie organ prowadzący szkołę (gmina) powinien już w uchwale likwidacyjnej wskazać szkołę lub inną placówkę oświatową przejmującą świadczenia socjalne emerytów i rencistów ze zlikwidowanej placówki. Powinien też dokonać stosownych przesunięć środków ZFŚS likwidowanej szkoły na fundusz placówki przejmującej "opiekę" nad emerytami i rencistami – byłymi nauczycielami.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r. Nr 97, poz. 674)