W klasach tych uczy się: IV - 11 uczniów, V - 14 uczniów, łącznie 25 uczniów. W rozporządzeniu o ramowych planach nauczania jest zapis, że zajęcia te powinny odbywać się w grupach 12-26 osobowych.



Odpowiedź

Przepis § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) mówi, że dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.

Przepis ten wyznacza bezwzględne kryterium organizacji zajęć.

Przepis § 6 ust. 5 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142 z późn. zm.) - dalej r.r.p.n. mówi, że zajęcia wychowania fizycznego są prowadzone w grupach liczących od 12 do 26 uczniów; dopuszcza się tworzenie grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych.

Tworzenie grup międzyklasowych wymaga zatem uzasadnienia.

Poza tym, nie ma podstawy prawnej nakazania dyrektorowi połączenia dwóch klas. Jest to wyłączna kompetencja dyrektora szkoły.

Konkretną sytuację przedstawioną w pytaniu należy rozpatrzyć w szczegółach, bowiem z punktu widzenia organu prowadzącego jedynymi względami przemawiającymi za łączeniem klas są względy ekonomiczne. Należy je skonfrontować z możliwością i warunkami prowadzenia zajęć pod kątem bezpieczeństwa i higieny oraz uzasadnienia połączenia ze względu na liczebność klasy IV (11 uczniów) mniejszą niż liczba uczniów w grupie, o której mowa wyżej.

Należy jednak przy tym uwzględniać także wskaźniki rozwoju biologicznego dzieci i młodzieży oraz tradycje i przyzwyczajenia środowiskowe. Dlatego, zgodnie z r.r.p.n., tworzenie grup na zajęciach wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i gimnazjach należy do kompetencji dyrektorów szkół, z zachowaniem jedynie wymogów co do ich wielkości od 12 do 26 uczniów.