Pracownik samorządowy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy od 1 stycznia 2009 r. w zakładzie pracy X i pracował do 30 czerwca 2009 r. Natomiast od 1 marca 2009 r. podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy w zakładzie Y - zatrudnienie trwa nadal.

Czy do nagrody jubileuszowej w zakładzie Y można zaliczyć okres zatrudnienia od 1 stycznia 2009 r. do 28 lutego 2009 r. w zakładzie X (zgodnie z art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych )?

Odpowiedź


Tak, gdyż zaliczeniu podlega tylko jeden okres zatrudnienia.

Zgodnie z art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zatrudnienie w zakładzie X, które zakończyło się w czerwcu 2009 r., jest zakończonym okresem zatrudnienia. Jednakże należy zaliczyć tylko okres pracy w zakładzie X w sposób wskazany w pytaniu tj. do końca lutego 2009 r. W razie równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów (§ 8 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.). W sytuacji równoległego wykonywania pracy w 2 podmiotach i późniejszego zakończenia zatrudnienia w 1 podmiocie, okres zatrudnienia w 1 podmiocie należy zatem zaliczać do dnia rozpoczęcia zatrudnienia w 2 podmiocie.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)