Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



Starosta w pozwoleniu na wprowadzanie pyłów do powietrza zobowiązał przedsiębiorcę do przygotowania stanowisk do pomiaru emisji zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. Przedsiębiorca prowadzi zakład meblarski i nie ma obowiązku sam wykonywać pomiarów.

Strona nie odwołała się od decyzji. Kontrola WIOŚ wykazała, że podmiot nie zainstalował na żadnym z trzech emitorów stanowisk pomiarowych, tłumacząc, że żaden emitor nie spełnia wymagań normy, która mówi o lokalizacji króćców pomiarowych. Ponadto poinformował, że nie jest w stanie ich zainstalować, gdyż wymaga to przebudowania instalacji, co wiąże się z nakładem dużych środków finansowych.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić starosta?

Zmiana pozwolenia i wykreślenie zobowiązania spowoduje wadliwość decyzji, gdyż nie będzie zawierała wszystkich wymogów wynikających z p.o.ś.

ODPOWIEDŹ:

Organ ochrony środowiska właściwy do wydania pozwolenia emisyjnego powinien przeanalizować możliwość zainstalowania stanowisk pomiarowych na emitorach zanieczyszczeń już na etapie wydawania pozwolenia na emisję gazów i pyłów dla danej instalacji. Możliwość instalacji takich stanowisk i miejsce ich instalacji powinny być scharakteryzowane przez prowadzącego instalację we wniosku o wydanie pozwolenia emisyjnego (por. art. 221 ust. 2 pkt 2 p.o.ś.).

Organ ochrony środowiska, zobowiązując prowadzącego instalację do zainstalowania stanowisk pomiarowych, mając na uwadze obowiązek co do treści pozwolenia na emisję gazów i pyłów wynikający z art. 224 ust. 1 pkt 2 p.o.ś., powinien wziąć pod uwagę informacje zawarte we wniosku. Jeżeli nie były wystarczające, powinien żądać wyjaśnień i doprecyzowania informacji w danym zakresie. W obecnej sytuacji prawnej, jeżeli prowadzący instalację nie zrealizował obowiązku nałożonego decyzją organu ochrony środowiska, organ ten powinien podjąć postępowanie egzekucyjne obowiązku nałożonego własną decyzją.

Jeżeli organ uzna, że naruszone zostały warunki pozwolenia, może skorzystać również z art. 195 ust. 1 pkt 1 w związku z ust. 2 p.o.ś.
Inna możliwość to złożenie wniosku przez prowadzącego instalację o zmianę zapisu pozwolenia w zakresie zainstalowania stanowisk pomiarowych z odpowiednim uzasadnieniem. Przy takim wniosku organ ochrony środowiska powinien zweryfikować, czy rzeczywiście nie ma możliwości zainstalowania stanowisk pomiarowych, np. w oparciu o wyniki kontroli w zakładzie, opinię biegłego lub wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, i zapis pozwolenia zmienić (lub nie).

Nałożenie w decyzji obowiązku niewykonalnego jest wg mnie większą wadą decyzji niż uzasadniona rezygnacja z instalacji stanowisk pomiarowych. Wg mnie uzasadnione odpowiednio w decyzji odstępstwo od określenia usytuowania stanowisk do pomiaru wielkości emisji, tj. brakiem możliwości instalacji stanowisk pomiarowych, nie obciąży decyzji wadą prawną. W praktyce w wielu sytuacjach nie ma możliwości instalowania stanowisk pomiarowych, co ma odzwierciedlenie w rozstrzygnięciach zawartych w wydawanych przez organy ochrony środowiska pozwoleniach.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.