Dofinansowanie wyniesie do 80 proc. wartości inwestycji. - Propozycję dwudziestu lokalizacji mostów mamy. Następne zostaną zgłoszone przez samorządy. Program potrwa do 2025 roku - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak podkreśla w komunikacie resort inwestycji, na wybór inwestycji, które uzyskają dofinansowanie, wpływ ma brak ciągłości istniejącej sieci dróg przy braku funkcjonującej przeprawy mostowej w okolicy, potrzeby wynikające z dojazdów mieszkańców do miejsc pracy oraz potencjał społeczno-gospodarczy okolicznych miejscowości.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


W programie Mosty dla regionów przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. W pierwszej kolejności powstanie 20. priorytetowych przepraw mostowych - po 5 mostów na Wiśle i Warcie, 4 na Odrze, 2 na Bugu, po 1 na Narwi, Sanie, Noteci oraz Pilicy.

Mosty w 9 województwach

Mosty mają powstać w 9 województwach: 6 na Mazowszu, 5 w Wielkopolsce, 2 w Lubuskim, 2 na Dolnym Śląsku i po 1 na Podlasiu, Podkarpaciu, w Łódzkiem, Lubelskiem oraz na Śląsku.
Łączny koszt szacowany jest na 2,3 mld zł. Samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie na pokrycie 80 proc. wydatków kwalifikowalnych danej inwestycji. Pozostałe 20 proc. wartości zadania to wymagany wkład własny, który samorządy muszą zapewnić w swoim budżecie.

Jesienią nowy fundusz

Rząd zapowiada, że jesienią planowane jest utworzenie przez Ministerstwo Infrastruktury Funduszu Dróg Samorządowych, z którego finansowane będą modernizacja i budowa dróg lokalnych, w tym także mostów.

Program „Mosty dla regionów” zainaugurowano w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów Jerzego Kwiecińskiego i Andrzeja Adamczyka.
 

Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz Bogdan Dolnicki

Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz