Jak poinformował PAP dyrektor MOSiR Damian Delekta, to pierwszy w Polsce przypadek, aby instytucja samorządowa tego typu przystąpiła do klastra. „Zdecydowaliśmy się przystąpić do tego klastra, bo liczymy na wymianę doświadczeń z członkami stowarzyszenia. A co najważniejsze, chcemy wspólne sięgać po środki unijne, bo już dziś wiemy, że lwia część tych środków w latach 2014–2020 będzie skierowana do różnego rodzaju branżowych klastrów” - dodał.

Sanocki ośrodek dysponuje bogatą infrastrukturą turystyczną, m.in. zapleczem noclegowym z odnową biologiczną, basenem, wielofunkcyjną halą widowiskowo – sportową z lodowiskiem, kortami tenisowymi (krytymi i otwartymi), a także torem do jazdy na łyżwach i rolkach.

Jak powiedział PAP Rafał Darecki z klastra Kraina Podkarpacie, sanocki ośrodek znakomicie wpisuje się w koncepcję stowarzyszenia. „Jednym z naszych głównych zadań jest rozwój turystyki, a MOSiR ma odpowiednią i znakomitą bazę do tego typu działalności. Na początku nasza współpraca będzie polegać na wspólnej promocji, a w przyszłości będziemy realizować razem projekty” - zaznaczył Darecki.

Klaster Jakości Życia Kraina Podkarpacie powstał w ubiegłym roku. Obecnie zrzesza ponad 40 podmiotów o działalności mającej wpływ na poziom życia w regionie. Członkami są firmy z takich dziedzin jak: medycyna, agroturystyka i żywność ekologiczna, turystyka, kultura i rozrywka, sport i odnowa biologiczna.

Celem działania stowarzyszenia jest m.in. stworzenie w południowo – wschodniej Polsce optymalnych warunków dla rozwoju sektora związanego z rekreacją i sportem z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i technologii.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie w pewnych obszarach współpracują, dzięki czemu osiągają korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA.