„Młoda artystka urodziła się w Żywcu. Choć pochodzi z pobliskiej Twardorzeczki, uczęszczała także do żywieckiego liceum. Często podkreśla swoje związki z naszym regionem” – powiedział Terteka.

Wokalistka ma 26 lat. Zwyciężyła w trzeciej edycji telewizyjnego talent-show „Idol”. Nagrała trzy płyty. Ostatnia, pt. „Granda”, uzyskała status podwójnie platynowej. Brodka jest laureatką wielu nagród branżowych, w tym Superjedynki podczas XLII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz dla najlepszego polskiego wykonawcy MTV Europe Music Awards 2012.

To już drugie pokolenie rodziny Brodków, które zostało uhonorowane przez władze Żywca. Do Księgi wcześniej został wpisany ojciec Moniki - Jan Brodka, który jest kierownikiem folklorystycznego zespołu pieśni i tańca „Ziemia Żywiecka”.

Wpisem do Złotej Księgi samorząd Żywca honoruje osoby lub instytucje, które przyczyniły się do rozwoju kulturalnego, gospodarczego i społecznego miasta. W przeszłości wpisani zostali do niej m.in. Jan Paweł II oraz księżna Maria Krystyna Habsburg, córka ostatniego właściciela dóbr żywieckich, która wróciła z emigracji i zamieszkała ponownie w rodzinnym mieście.