- Moja misja na stanowisku szefa resortu dobiega końca, mam nadzieję, że mój następca będzie kontynuował działania, przy współpracy wiceministrów – powiedział.

 

Jak podkreślił, przez ostatnie miesiące, mimo różnic zdań, przedstawicielom rządu i samorządu udawało się wypracowywać wspólne stanowiska. Podziękował, za to jak przebiegała współpraca. - Podchodzimy do siebie z wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem nawet przy pozostawaniu czasami na przeciwległych biegunach, jeżeli chodzi o politykę – dodał.

Minister zaznaczył, że współpraca z samorządami jest bardzo ważna dla rządu. Jak powiedział, ma nadzieję, że jego następca będzie kontynuował, to co udało się do tej pory wypracować.  

Jan Grabkowski, wiceprezes zarządu Związku Powiatów Polskich, współprzewodniczący strony samorządowej komisji wspólnej powiedział, że przedstawiciele samorządów „dbają o sprawy samorządowe”, a jest to jednocześnie dbanie „o sprawy państwa”. – Tak naprawdę wtedy kiedy się spieramy, to spieramy się o sprawy państwa z różnego poziomu, (…) mamy na myśli dobro państwa – dodał.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego składa się z przedstawicieli rządu i samorządów, jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska na temat projektów aktów prawnych.

Strona rządowa Komisji Wspólnej składa się z ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów na wniosek tego ministra. Stronę samorządową stanowią wyznaczeni przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych. Reprezentanci obu stron pracują w 12 zespołach problemowych oraz 3 grupach roboczych. Zasady funkcjonowania regulują przepisy ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.