Jak poinformowało biuro prasowe katowickiego magistratu, w poniedziałek rozpocznie się badanie ankietowe, w którym będzie można wskazać od jednej do trzech spośród sześciu zaproponowanych przez miasto inwestycji.

Chodzi o duże projekty, które będą mogły być realizowane z nowych środków unijnych – zgodnie z ostatnimi wytycznymi mają one dotyczyć dróg o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym lub tworzących z takimi arteriami spójne systemy.

Miasto w ankiecie umieściło: budowę węzła ul. 73. Pułku Piechoty, ul. Pszczyńskiej, ul. Kolistej i ul. Karolinki w dzielnicy Giszowiec, budowę węzła ulic: Kościuszki, Kolejowej, Jankego oraz Rzepakowej w Brynowie, przebudowę ul. 73. Pułku Piechoty, budowę połączenia ul. Kolejowej z ul. Ziołową, budowę dwupoziomowego skrzyżowania ul. Kościuszki i ul. Armii Krajowej oraz przedłużenie Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) w kierunku Mysłowic i Sosnowca.

Mieszkańcy będą mogli wskazać od jednego do trzech projektów i dodatkowo uszeregować je pod kątem ważności. Wybór katowiczan ma wskazać władzom miasta najbardziej pożądane inwestycje – już teraz wiadomo bowiem, że środków nie starczy na wszystkie.

Samorząd przygotował w ankiecie także kilka innych pytań: o znaczenie inwestycji drogowych dla rozwoju miasta, o część Katowic, która najbardziej potrzebuje inwestycji w drogi lokalne (które nie będą mogły być finansowane ze środków unijnych), a także o wskazanie i uzasadnienie jednego takiego pożądanego projektu.

Przy okazji władze Katowic pytają też, czy realizacja ważnych inwestycji bądź innych projektów powinna być konsultowana z mieszkańcami, a jeśli tak – to jaką drogą.

Udział w ankiecie jest anonimowy. Ankieta w formie drukowanej jest dostępna m.in. w majowym wydaniu informatora miejskiego Nasze Katowice (można ją oddawać w bibliotekach, domach kultury i centrum informacji przy Rynku), a także w urzędzie miasta. Głosować będzie też można w internecie na stronie www.katowice.eu. Badanie ma potrwać do końca maja.