Skutki zmian klimatu, zwłaszcza nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, pogłębiają się w ostatnich latach. Konieczne jest zatem podjęcie działań adaptacyjnych, które oprócz ograniczenia strat mogą również stymulować innowacyjność gospodarki oraz pozytywnie wpływać na stan środowiska i jakość życia mieszkańców. Kluczowym czynnikiem niezbędnym do zapewnienia zrównoważonego rozwoju miast jest uwzględnienie w miejskich strategiach zależności pomiędzy infrastrukturą, zwłaszcza tą planowaną, a czynnikami pogodowymi.

Opracowany w Ministerstwie Środowiska podręcznik opisuje poszczególne etapy przygotowania miejskich planów adaptacji, od rozpoczęcia tego procesu aż po wypracowanie systemu monitoringu i ewaluacji skuteczności proponowanych rozwiązań. Zawiera również szereg wskazówek i opisów dotyczących inwestycji podjętych zarówno w Polsce, jak i na świecie, mających na celu przystosowanie infrastruktury miejskiej do zmian klimatycznych.

Podręcznik adaptacji dla miast można pobrać tutaj: www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/25155_miejskie_plany_adaptacji_podrecznik_dla_samorzadow.html

Źródło: www.mos.gov.pl,

Kamila Kwaśnicka
Odpowiedzialność administracyjna w prawie ochrony środowiska>>>