Miejsca noclegowe dla bezdomnych zapewniono w 67 placówkach, 42 znajdują się w Warszawie - zaznaczyła rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Najwięcej miejsc przygotowano w stolicy - blisko 1,5 tys., a w pozostałych miejscowościach m.in. - 160 miejsc w okolicach Ciechanowa, blisko 100 w Radomiu, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach i 42 w Ostrołęce.

"Miejsca te są w noclegowniach, schroniskach czasowych oraz hostelach z wyżywieniem, możliwością czasowego lub stałego zamieszkania; dodatkowo wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych" - zaznaczyła Biały.

Jak zapewnił urząd wojewódzki, wszystkie obiekty zostały skontrolowane pod kątem bezpieczeństwa budowlanego.

Rzeczniczka dodała, że do dyspozycji bezdomnych pozostaje też 28 jadłodajni i punktów żywienia, spośród których 12 znajduje się w Warszawie. Łącznie wydają one dziennie ok. 5,4 tys. posiłków.

Pełen wykaz noclegowni, jadłodajni i punktów pomocy medycznej znajduje się na stronie www.mazowieckie.pl w zakładce "polityka społeczna". Ponadto pod numerem 987 działa bezpłatna telefoniczna infolinia udzielająca informacji na temat najbliższych punktów pomocy dla bezdomnych.

W tym roku - jak poinformowano - wojewoda mazowiecki przekazał organizacjom pozarządowym działającym na rzecz bezdomnych około 600 tys. zł.

Według szacunków w województwie mazowieckim jest około pięciu tys. osób bezdomnych, z czego około dwóch trzecich przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.

mja/ abr/