"Głosowanie odbyło się w 21 obwodach, w tym w jednym zamkniętym obwodzie w miejscowym szpitalu" – poinformowała PAP przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Katarzyna Szymkowiak. Komisarz w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Kaliszu Wojciech Vogt potwierdził w poniedziałek wyniki wyborów.

 

Była to II tura wyborów; uprawnionych do głosowania było ponad 36 tys. osób. W I turze, która nie przyniosła rozstrzygnięcia, oprócz Martuzalskiego i Kaźmierczaka, startował jeszcze Mikołaj Kostka (SLD).

 

Pod koniec grudnia 2011 r. premier powierzył Martuzalskiemu pełnienie funkcji burmistrza.

 

Przeprowadzenie wyborów stało się konieczne po uprawomocnieniu się pod koniec grudnia 2011 r. decyzji o wygaszeniu przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka mandatu dotychczasowego burmistrza, Adama Pawlickiego. W czerwcu 2010 r. sąd skazał go na rok więzienia za doprowadzenie do strat w spółce kierowanej przez jego żonę.

 

Martuzalskiego popierało w wyborach dziesięciu radnych opozycji z klubów SLD, Prawica i PSL oraz byli burmistrzowie. Na spotkaniu z dziennikarzami przed I turą kandydat wezwał do współpracy wszystkie środowiska. W latach 2006-2010 Martuzalski był starostą jarocińskim, a w latach 2002-2006 – przewodniczącym rady miejskiej.

 

Kaźmierczak jest od grudnia ubiegłego roku przewodniczącym rady miejskiej. Popierało go m.in. PiS i były burmistrz Pawlicki. Kandydat znany jest z wielu inicjatyw kulturalnych, m.in. z przywrócenia po kilkuletniej przerwie słynnych jarocińskich rockowisk. Obecnie tworzy projekt pn. "Spichlerz Polskiego Rocka". W latach 2002-2010 był zastępcą burmistrza. Jego komitet wyborczy tworzyło m.in. dziesięcioro miejscowych radnych i starosta jarociński. (PAP)

 

zak/ eaw/ mag/