To pierwsze tego typu spotkanie w woj. lubuskim. Jak powiedział jego organizator, europoseł Artur Zasada, głównym celem było utworzenie platformy współpracy gospodarczej i biznesowej pomiędzy Lubuskiem a Japonią.

„Forum było doskonałą okazją do zaprezentowania walorów gospodarczych i inwestycyjnych województwa lubuskiego” - dodał.

Gospodarze Forum przekonywali, że Lubuskie ma wiele do zaoferowania przedsiębiorcom z Japonii, m.in. znakomite położenie umożliwiające dostęp do rynków Europy Zachodniej, rozwiniętą infrastrukturę transportową i telekomunikacyjną czy w końcu prężnie działające specjalne strefy ekonomiczne i aktywności gospodarczej, oferujące przygotowane tereny pod inwestycje.

„Naszym atutem są także kapitał ludzki i rozwijające się parki naukowo-technologiczne, które niewątpliwie mogą wpłynąć na zwiększenie zainteresowania gości z Japonii województwem” - podkreślił europoseł Zasada.

Wśród zagranicznych gości forum znaleźli się ambasador Japonii w Polsce, Makoto Yamanaka i ambasador tego kraju przy Unii Europejskiej, Kojiro Shiojiri.

Oprócz dyplomatów do Górzykowa przyjechało 26 przedstawicieli japońskich firm i instytucji, m.in. SHOKOKAI (Polsko-Japońska Izba Handlu i Przemysłu) i JETRO (Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego).

„Spotkaliśmy się w bardzo ważnym momencie. Właśnie w tym tygodniu rozpoczęliśmy prace nad umową handlową pomiędzy Unią Europejską i Japonią. Japońska ekonomia rozwija się bardzo szybko. Mam nadzieję, że to forum przyczyni się do zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy naszym krajem, a Polską i regionem lubuskim” - powiedział ambasador Japonii w Polsce Makoto Yamanaka.

W gronie japońskich biznesmenów znaleźli się przedstawiciele Bank of Tokyo-Mitsubishi, Bridgestone, Funai, Itochu Corporation, Kajima Poland, Marubeni Corporation, Suzuki Motor Poland, Takenaka Europe, Tensho Poland Corporation czy Hitachi Europe.

Lubuskie reprezentowali m.in.: marszałek województwa Elżbieta Polak, prezydenci Zielonej Góry Janusz Kubicki, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, szef Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej Janusz Jasiński, szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman oraz Krzysztof Babij z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W woj. lubuskim działają obecnie dwie firmy z kapitałem japońskim – w Nowej Soli znajduje się fabryka telewizorów Funai.