- Skala zanieczyszczenia powietrza na poszczególnych obszarach jest różna ze względu na lokalne uwarunkowania związane z gęstością zabudowy, ukształtowaniem terenu i warunkami klimatycznymi – powiedział.

Wiceminister zaznaczył, że priorytetem nie tylko dla ministra środowiska, ale dla całego Rządu RP jest ograniczenie zjawiska tzw. niskiej emisji. Powodowana jest ona głównie przez bardzo małe, lokalne kotłownie lub też rozproszone indywidualne źródła spalania oraz środki transportu.

- Walka o jakość powietrza jest wyzwaniem cywilizacyjnym. Resort środowiska inicjuje liczne działania legislacyjne, techniczne i finansowe mające na celu poprawę jakości powietrza m.in. Krajowy Program Ochrony Powietrza – dodał.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Zapowiedział też, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął również prace mające na celu przygotowanie kompleksowego programu pt. „Krajowy Pakiet Czyste Powietrze”. Budżet programu wynosi ok 25 mld zł, z czego 18 mld zł pochodzić będzie ze środków własnych Funduszu.

Mazurek wspomniał także o wsparciu finansowym jako elemencie koniecznym do poprawy jakości powietrza w Polsce.

- Finansowanie działań w zakresie poprawy jakości powietrza jest priorytetem NFOŚiGW. Uruchomiony został m.in. Program SMOG STOP, w ramach którego osoby fizyczne mogą starać się o wymianę źródła ciepła w swoim domu – powiedział wiceminister.