Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały dotyczącej określenia zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. W załączniku do uchwały rada dodała między innymi nowe postanowienie dotyczące możliwości ubiegania się o lokal mieszkalny jedynie przez osoby zameldowane na terenie gminy.

Wojewoda zaskarżył powyższą uchwałę jako niezgodną z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005, Nr 31, poz. 266 z późn. zm.) .

Ponadto w uzasadnieniu organ nadzoru podniósł m.in., iż zawężenie przez radę miejską grupy uprawnionych do mieszkańców posiadających zameldowanie na pobyt stały w sposób istotny narusza art. 32 Konstytucji RP. Przyjęcie takiej regulacji pozbawia z góry określoną kategorię mieszkańców prawa do brania udziału w życiu społeczności lokalnej.

WSA podzielił stanowisko wojewody uznając, iż rada miejska wprowadziła zapis w uchwale, który jest niedopuszczalny w świetle przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005, Nr 31, poz. 266 z późn. zm.) . Zapis ten wprowadza ograniczenia, o charakterze dyskryminacyjnym, dotyczące możliwości ubiegania się o lokal mieszkalny. WSA zwrócił uwagę, iż gmina obowiązana jest tworzyć warunki do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wszystkich wymagających tego członków wspólnoty samorządowej, nie zaś jedynie tych członków wspólnoty, którzy w gminie są zameldowani i to wyłącznie na pobyt stały. Nadto możliwość ubiegania się o najem lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, jak również warunki najmu zależą wyłącznie od dochodu gospodarstwa domowego i warunków zamieszkiwania. Wprowadzanie w tej mierze nieprzewidzianych w ustawie wyłączeń przewidujących, że wnioski niektórych kategorii osób, z racji nie przewidzianych w ustawie okoliczności, w ogóle nie będą rozpatrywane, w istotny sposób narusza wskazane przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j.: Dz. U. 2005, Nr 31, poz. 266 z późn. zm.) . Ustawa nie dopuszcza bowiem możliwości wprowadzania dodatkowych ograniczeń - niezależnie od oceny ich racjonalności – uznał WSA w Gliwicach.

Na podstawie: Wyrok WSA w Gliwicach z 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Gl 827/11, nieprawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.)