Decyzję o uhonorowaniu tych postaci podjęli w kwietniu łódzcy radni. Wręczenie insygniów Honorowego Obywatela Miasta Łodzi odbyło się podczas środowej, uroczystej sesji Rady Miejskiej.

Jej przewodniczący Tomasz Kacprzak przypomniał, że wyróżnienie to przyznawane jest wyjątkowym osobom. Zwrócił uwagę, że uhonorowani zostali przedstawiciele nauki i kultury. Jak mówił tytuły otrzymały "ikony dwóch, najważniejszych łódzkich uczelni, a także artyści znani również poza granicami kraju". Według niego, wyróżnienie tych osób, to pokazywanie, że w Łodzi można realizować "swoją wybraną drogę, zarówno tę naukową, jak i tę artystyczną". Wiceprezydent miasta Agnieszka Nowak, dodała, że Honorowi Obywatele Łodzi pełną również rolę ambasadora miasta na całym świecie.

Odbierając dyplom i symboliczne klucze do miasta laureaci przyznali, że ten tytuł to dla nich wielkie wyróżnienie.

Prof. Jan Krysiński to były rektor Politechniki Łódzkiej w latach 1990-1996 oraz w latach 2002-2008. Jest doktorem honoris causa kilku uczelni m.in. w Glasgow, Lyonie, Saint Petersburgu a także Politechniki Łódzkiej. Inicjator i organizator współpracy uniwersyteckiej i naukowej między Polską i Francją. Odznaczony oficerskim francuskim Narodowym Orderem Zasługi - jednym z najwyższych odznaczeń państwowych Francji. Wcześniej otrzymał Order Kawalera Palm Akademickich oraz Order Kawalera Legii Honorowej.

Prof. Stanisław Liszewski to wybitny geograf i b. rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Przez całe swoje zawodowe życie związany jest z łódzką uczelnią. W kadencji 1978 - 1984 był prodziekanem, a następnie dziekanem Wydziału Biologii i Nauki o Ziemi. W latach 1984 - 1990 był prorektorem uczelni, a w 1996 r. został wybrany rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. Pełnił tę funkcje przez dwie kolejne kadencje do 2002 r. Członek wielu organizacji naukowych, krajowych i zagranicznych.

Dariusz Stachura jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. W 1989 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w operze Piotra Czajkowskiego "Eugeniusz Oniegin". Brał udział w licznych tournee zagranicznych zarówno z Teatrem Wielkim w Łodzi jak i innymi polskimi teatrami, koncertował w Szwajcarii, Austrii, Holandii, Francji, Włoszech, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jego wielką pasją jest muzyka oratoryjna.

Michał Urbaniak to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych, skrzypek i saksofonista. Urodził się w Warszawie w 1943 roku, ale wychował w Łodzi. Na swoim koncie ma ponad 40 płyt, występy w Carnegie Hall i współpracę m.in. z Milesem Davisem i Herbiem Hancockiem.

Komponuje również muzykę do filmów i spektakli teatralnych. W swojej twórczości chętnie łączy ze sobą wpływy hip-hopu, muzyki klasycznej, rockowej i elektronicznej. W 2012 roku zadebiutował jako aktor, występując w obrazie "Mój rower" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

Do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi otrzymało 17 osób. Pierwszy nadano w 1919 roku Józefowi Piłsudskiemu. Ostatnie honorowe tytuły otrzymali szkocki artysta Richard Demarco, znany polski aktor Jan Machulski, pisarz fantasy Andrzej Sapkowski oraz himalaista Piotr Pustelnik. Honorowymi obywatelami Łodzi zostali także m.in. metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jan Karski, Karl Dedecius, Kazimierz Dejmek i Marek Edelman.