O dotacje rywalizowało 128 projektów w kilku kategoriach takich jak m.in. upowszechnianie kultury poprzez produkcję i prezentację wydarzeń artystycznych, edukacja kulturalna na rzecz dzieci i młodzieży czy wspieranie artystycznej twórczości amatorskiej ze szczególnym uwzględnieniem osób 60+.

W tym roku specjalna komisja wybrała 39 projektów, jej zdaniem najlepszych inicjatyw kulturalnych, które zasługują na dofinansowanie. Wśród nich znalazły się m.in. projekty związane Julianem Tuwimem, patronem 2013 roku.

Ponad 42 tys. zł otrzyma m.in. Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego na projekt "Tutaj Tuwim". Na 25 tys. zł dotacji może liczyć Stowarzyszenie "Na Co Dzień i od Święta" na "Kwiaty Łódzkie Tuwima", a na 10 tys. zł Fundacja Filmowa Se-ma-for na projekt "Łódź - miasto wspomnień Juliana Tuwima".

Tegoroczne dotacje trafią również na festiwale, projekty dla młodzieży czy inicjatywy seniorów. Stowarzyszenie Teatralne Chorea otrzyma 40 tys. zł na tegoroczne premiery. Połowę mniej przyznano Stowarzyszeniu Sztuka i Dokumentacja na realizację piątej edycji Festiwalu Sztuka i Dokumentacja. 11,5 tys. z otrzyma Polski Związek Chórów i Orkiestr w Łodzi na XVI Łódzki Festiwal Chóralny - Cantio Lodziensis. Z kolei Stowarzyszeniu Plastyków Amatorów w Łodzi przyznano 8 tys. z na cykl wystaw inspirujących amatorskie działania plastyczne osób 60+.

O tym, kto w tym roku otrzymał dofinansowanie decydowała komisja złożona m.in. z pracowników wydziału kultury łódzkiego magistratu, przedstawicieli organizacji pozarządowych a także eksperta z Uniwersytetu Łódzkiego i Teatru Nowego. 

jaw/ abe/