Nasza.piotrkowska.pl jest inicjatywą Uniwersytetu Łódzkiego i Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Jest to rozwinięcie portalu kultura.uni.lodz.pl - serwisu adresowanego do studentów i kadry Uniwersytetu, a oferującego zniżki na wydarzenia kulturalne.

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej zajmuje się gromadzeniem i wprowadzaniem do systemu informacji o zniżkach. Każdy może w prosty sposób założyć konto na portalu. Od tego momentu zarejestrowany użytkownik ma możliwość wybrania oferty, wydrukowania kuponu zniżkowego i zrealizowania go u danego partnera projektu.

Jak podkreśla rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel istotą przedsięwzięcia jest zwiększenie siły przyciągania Piotrkowskiej przy wykorzystaniu internetu. "Udostępnia się zainteresowanym zniżki, rabaty po to, żeby przyciągnąć na ulicę Piotrowska, żeby zachęcić łodzian do bywania" - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej prof. Nykiel.

Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest 36 podmiotów, wśród nich są m.in. sklepy, księgarnie, kawiarnie, restauracje czy puby. System jest bezpłatny zarówno dla oferentów jak i dla użytkowników, których dotąd zarejestrowało się niemal 200, a zniżki sięgają od 15 do niemal 50 proc.

Twórcy portalu mają nadzieję, że jego użytkownikami będą nie tylko łodzianie, ale także turyści. Liczą, że swoje oferty umieszczać będą także kolejni przedsiębiorcy z ulicy Piotrkowskiej oraz z okolicznych podwórek czy sąsiednich ulic - w sumie działalność gospodarczą w tej części miasta prowadzi 6 tys. podmiotów.

Inicjatywa promowana jest już na Facebooku i w lokalach partnerów akcji. Jej twórcy chcą także promować system poza Łodzią, jednocześnie ucząc i zachęcając do spędzania wolnego czasu na "Pietrynie". Planowane jest uruchomienie aplikacji mobilnych na telefony i tablety, a kalendarz na portalu ma zawierać listę wszystkich wydarzeń na Piotrkowskiej.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przypomniała, że w piątek Zarząd Dróg i Transportu rozpoczął procedurę przetargową na przebudowę ulicy Piotrkowskiej na odcinku od al. Mickiewicza do placu Wolności.

"Myślę, że zmiana oblicza ulicy i jednocześnie podejmowanie tego typu inicjatyw, zachęcających do tego, żeby spędzić czas na Piotrkowskiej spowoduje, iż ta ulica zacznie znowu żyć" - mówiła Zdanowska. Według niej, już jest widoczne pewne ożywienie na "Pietrynie".

Modernizacja ulicy Piotrkowskiej opóźniła się o kilka miesięcy i ruszy prawdopodobnie po wakacjach. Plany zakładają, że zmieniona zostanie nawierzchnia z betonowej na granitową, jezdnia zostanie zwężona, powstaną szersze chodniki z nowymi ławkami i zielenią.

Na ulicy pojawią się obiekty tzw. małej architektury, m.in. latarnie, ławki, kwietniki, słupy ogłoszeniowe i kioski. Powiększone zostaną obszary zielone. Zmieni się także model ogródków gastronomicznych, które mieścić się mają w całości na chodnikach. Rozbudowany zostanie Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, złożony z wmurowanych w nawierzchnię ulicy kostek z nazwiskami fundatorów.

Prace modernizacyjne na ulicy Piotrkowskiej - które obejmą również Plac Wolności i przyległe pasaże - mają być prowadzone odcinkami. Całość ma być gotowa w 2014 roku, a kosztować - według szacunków - ok. 60 mln zł. (PAP)

szu/ ls/