W dniu 8 października 2013 r. opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 września 2013 r. w sprawie określenia limitu świadczeń rzeczowych wykonywanych w 2014 r. na rzecz obrony państwa (Dz. U. poz. 1189). Przyjęte w rozporządzeniu limity (utrzymane na poziomie limitów świadczeń rzeczowych wykonywanych w 2013 r.) określają maksymalne limity świadczeń rzeczowych, których nie wolno przekroczyć w roku budżetowym.


Zgodnie z treścią rozporządzenia limity świadczeń rzeczowych wykonywanych w 2014 r. na rzecz obrony państwa wynoszą nie więcej niż:
- 400 nieruchomości (budynków lub ich części) – na potrzeby organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego wykonujących zadania związane z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej,
- 90 pojazdów samochodowych oraz 30 przyczep i 30 maszyn wraz z niezbędnym wyposażeniem – na potrzeby jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania związane ze zwalczaniem klęsk żywiołowych i likwidacją ich skutków oraz przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych.


Nowe przepisy oddziaływać będą zarówno na jednostki organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na wojewodów i starostów (prezydentów miast na prawach powiatów), którzy są odpowiedzialni za zabezpieczenie kwalifikacji wojskowej na administrowanym obszarze.

Wydatki związane z wykorzystaniem budynków lub ich części na potrzeby związane z przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej, zostaną sfinansowane z części budżetu państwa będących w dyspozycji wojewodów, natomiast wydatki związane z pobraniem pojazdów samochodowych, przyczep i maszyn zostaną sfinansowane z części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.