Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty w którym zdecydowano, że szkoła może zostać zlikwidowana po uzyskaniu aprobującej opinii kuratora oświaty. Do tej pory wystarczyło zasięgnąć jego opinii, która nie musiała pozytywna.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo oświatowe. Wzory pism i dokumentów z serii Meritum
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

 

Zgodnie z projektem opinia kuratora będzie wydawana w drodze postanowienia. Ma na nie przysługiwać zażalenie do ministra.

Gminy krytykują tę propozycję. Zdaniem Związku Miast Polskich takie rozwiązanie jest ograniczeniem swobody gmin, a to jest niezgodne z Konstytucją.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje także przywrócenie obowiązku szkolnego obejmującego dzieci od lat siedmiu. Nowelizacja ma też umożliwić rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku posłali je do pierwszej klasy, ponowne zapisanie ich do pierwszej klasy w przyszłym roku.

W związku z tym, iż jest to projekt poselski, najprawdopodobniej uchwalony będzie bez pytania o zdanie gmin. Samorządy po raz kolejny będą musiały dostosować się do narzucanych im zmian w systemie kształcenia.

(RP.pl)