Pytanie:
Jaki organ powinien wszcząć postępowanie w sprawie dzikich wysypisk śmieci?

Odpowiedź:
Likwidacją dzikich wysypisk odpadów zajmuje się gmina. Potwierdza to art. 3 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g., który stanowi, że gminy są odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami komunalnymi znajdującymi się na jej terenie. Pod pojęciem likwidacji dzikich wysypisk rozumie się czynności związane z usunięciem ze wskazanego miejsca odpadów komunalnych, gruzu i odpadów poremontowych, odpadów wielkogabarytowych, odpadów zielonych, odpadów stanowiących pozostałości po sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, odpadów stanowiących pozostałości po pojazdach samochodowych, opony i inne nieczystości oraz wywóz odpadów do zagospodarowania, zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami.

Uzasadnienie:
Obowiązek likwidacji przez gminę nielegalnych składowisk odpadów, tj. miejsc nieprzeznaczonych do składowania odpadów wynika z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g. Chodzi tu o nielegalne składowiska znajdujące się na terenie gminy, która włada danym terenem. Inna jest sytuacja, gdy jakiś ustalony posiadacz odpadów zeskładuje odpady w miejscu nieprzeznaczonym do ich magazynowania.

W takim przypadku, wójt, burmistrz lub prezydent miasta nakazuje temu posiadaczowi, na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania. Gdy posiadacz odpadów nie jest znany, ale władającym gruntem jest podmiot inny niż gmina, wówczas odpowiedzialność za usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania ponosi władający powierzchnią tego gruntu.

Likwidacja dzikich wysypisk może zostać sfinansowana z opłat i kar środowiskowych, z opłaty jaką mieszkańcy uiszczają za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6r ust. 2b u.u.c.p.g.) albo z dofinansowania WFOŚiGW.

Jeśli przez dłuższy czas gmina nie likwiduje wysypiska, mimo zawiadomienia jej przez mieszkańców, to mają oni prawo skorzystać z zapisów art. 101a u.s.g. i wezwać gminę do zaniechania naruszeń. Gdyby gmina nie zareagowała, mieszkańcy mogą złożyć skargę do sądu administracyjnego na bezczynność gminy. W konsekwencji sąd nakaże zaniechanie naruszeń, jakim jest uchylanie się od likwidacji wysypiska. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami