Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego

Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. poz. 1645) . Wprowadzone przez nowe przepisy zmiany dotyczą: świadczeń oraz wynagrodzenia w sektorze finansów publicznych (art. 1, art. 4, art. 5, art. 12-18, art. 24-25), Funduszu Pracy (art. 2, art. 6, art. 8, art. 21, art. 22 i art. 23), PFRON-nu (art. 3), podatku akcyzowego od alkoholu etylowego, wyrobów tytoniowych i suszu tytoniowego (art. 7, wprowadzający podwyżkę akcyzy na alkohol etylowy o 15 proc. oraz na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy o 5 proc.), planu finansowego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (art. 27), Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (art. 26), finansowania zadań przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (art. 28), ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (art. 29), wsparcia przez Ministra Sportu i Turystyki działań miasta Krakowa związanych ze staraniem się o przyznanie organizacji XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich i XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w 2022 roku (art. 31), ustawy o finansach publicznych (art. 32), świadczeń dla nauczycieli oraz pracowników uczelni publicznych (art. 9, art. 10 i art. 11).

Na jednostki samorządu terytorialnego wpłyną bez wątpienia zmiany dotyczące wysokości środków przeznaczonych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, o których mowa w art. 70a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.). Zgodnie z treścią wskazanego przepisu wyodrębnia się środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli w wysokości: 1) w budżecie organów prowadzących szkoły - 1% planowanych rocznych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, 2) w budżetach wojewodów - 5000 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty, z przeznaczeniem na wspieranie na obszarze województwa doskonalenia zawodowego nauczycieli, 3) w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania - 5000 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty na realizację ogólnokrajowych zadań w tym obszarze. Przepis art. 9 omawianej ustawy wprowadza z kolei w miejsce ww. sztywnych kwot maksymalną wysokości rocznych środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, co w ocenie autorów projektu pozwoli na elastyczne planowanie tych środków. Powstałe w wyniku zaplanowania niższej kwoty oszczędności będą mogły zostać wykorzystane na inne potrzeby w zakresie oświaty. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy z doświadczeń ostatnich kilku lat wynika, że środki planowane na doskonalenie nauczycieli były niewykorzystywane, a w przypadku wojewodów były planowane w niższych wysokościach niż wynikało to z obowiązujących przepisów.



Ponadto zgodnie z treścią art. 10 omawianej ustawy, w roku 2014, analogicznie jak w roku 2013, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, o którym mowa w art. 53 ust. 1 Karty Nauczyciela dokonywany będzie w oparciu o kwotę bazową z dnia 1 stycznia 2012.
Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. z wyjątkiem przepisów dotyczących dofinansowania na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. poz. 1645)

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.