W uzasadnieniu uchwały, którą Sąd Najwyższy podjął 8 sierpnia br. wskazano, że wniosek reprywatyzacyjny dotyczył kościoła grecko-katolickiego. Wszczęto w tej sprawie procedurę regulacyjną - na mocy art. 63 w związku z art. 61 ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego.

Czytaj: Lasy państwowe oddajemy kościołowi? Prokuratoria jest przeciwna>>
 

Postępowanie regulacyjne - wyłączone?

Według tego przepisu na wniosek kościelnych osób prawnych wszczyna się postępowanie, zwane dalej "postępowaniem regulacyjnym", w przedmiocie przywrócenia im własności upaństwowionych nieruchomości lub ich części nie pozostających we władaniu kościelnych osób prawnych nieruchomości, chyba że pozostają one w dniu wejścia w życie ustawy we władaniu innych kościołów i związków wyznaniowych.

Sąd Najwyższy orzekł, że przepis ten nie stanowi przepisu szczególnego w stosunku do ustawy o  zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju. W art. 2 , na który powoływała się Prokuratoria Generalna RP czytamy, że zasoby naturalne w tym lasy państwowe stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z zastrzeżeniem przepisów zawartych w ustawach szczególnych.

Problem odszkodowań

- Lasy nie podlegają zwrotowi w przeciwieństwie do innych nieruchomości, takich jak grunty rolne - powiedziała sędzia sprawozdawca Katarzyna Tyczka-Rote. - Zatem lasy nie podlegają postępowaniu regulacyjnemu z ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego - dodała.

Po ogłoszeniu uchwały radca PG Marek Jaślikowski stwierdził, że uchwała jest zgodna z opinią wyrażoną przez Prokuratorię. - Jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi na zasadnicze pytanie; skoro nie należy się zwrot w naturze lasów, to czy skarb państwa ma obowiązek wypłacić odszkodowanie za utracona nieruchomość albo czy należy się nieruchomość zamienna - stwierdził. - W ramach jakiej procedury miałaby się odbywać taka reprywatyzacja? - zastanawiał się.

Sygnatura akt III CZP 11/19, uchwała SN z 8 sierpnia 2019 r.