Co powinien zrobić burmistrz, gdy w trakcie postępowania administracyjnego o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach okazało się, że nastąpiła zła kwalifikacja przedsięwzięcia przez inwestora?


Zamiast § 3 powinien być § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397). Z tych względów organ opiniujący nie wydał stosownej opinii.

Odpowiedź:

Burmistrz powinien wezwać inwestora do przedłożenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko - na podstawie art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a.

Uzasadnienie:

Obowiązek dokonania prawidłowej kwalifikacji przedsięwzięcia do odpowiedniej kategorii przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko należy do organu wydającego decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.


To organ wydający decyzję środowiskową powinien, kierując się zasadą legalności określoną w art. 6 k.p.a., ustalić intencję wnioskodawcy co do rodzaju przedsięwzięcia, dla którego ma być wydana decyzja (por.: wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 stycznia 2012 r., IV SA/Gl 486/11, LEX nr 1107964).


Z treści pytania wynika, że planowana jest realizacja przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, podczas gdy inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (załączając do tego wniosku - jak można zakładać - kartę informacyjną przedsięwzięcia, a nie raport). Postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach powinno być prowadzone tak, jak dla przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Złożony przez inwestora wniosek nie spełnia wymagań formalnych, należy więc wezwać go do uzupełnienia wniosku.