Jednostka budżetowa, na podstawie uchwały Rady Miejskiej, ze środków na inwestycje w paragrafie 6060 klasyfikacji budżetowej zakupiła sprzęt do ćwiczeń m.in.
- materace do judo i gimnastyczne - 28 szt. za kwotę 12.250 zł;
- worki bokserskie, rękawice, skakanki, itp. - za kwotę 1870 zł;
- drabinki gimnastyczne - 3 szt. za kwotę 1599 zł.

Jakie zapisy księgowe należy przeprowadzić?

Czy zakupiony sprzęt stanowiący pierwsze wyposażenie wybudowanej sali gimnastycznej zaliczyć do środków trwałych (konto 011)?

Odpowiedź

Wydatki na zakup sprzętu stanowiącego pierwsze wyposażenie wybudowanej sali gimnastycznej np. materace, worki bokserskie, drabinki gimnastyczne, nie zwiększają wartości budynku. Poniesione nakłady stanowią odrębne składniki majątku trwałego i powinny zostać zaewidencjonowane na koncie 013 Pozostałe środki trwałe.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 861) - dalej r.z.r.f.p. - za środki trwałe uważa się środki, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości oraz środki trwałe stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, w stosunku do których jednostka wykonuje uprawnienia właścicielskie, niezależnie od sposobu ich wykorzystania.

Prawo bilansowe nie określa szczegółowo jakie wydatki, należy zaliczyć do kosztów budowy środka trwałego. Wskazuje, iż cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół poniesionych kosztów przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:
1) niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
2) koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu (art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości ).

Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 242, poz. 1622, z późn. zm.) za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług. Może być nim np. budynek, maszyna, pojazd mechaniczny itp. Jedynie w nielicznych przypadkach dopuszcza się w ewidencji przyjęcie za pojedynczy obiekt, tzw. obiekt zbiorczy, którym może być np. zespół przewodów rurociągowych lub zespół latarni jednego typu użytkowanych na terenie zakładu, ulicy, osiedla, zespoły komputerowe, itp.

Za budynki uznaje się obiekty budowlane, trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i dach ( Prawo budowlane ) Samodzielnymi środkami trwałymi w ramach grupy 1 KŚT "Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego" są:
- budynek posadowiony na stałym fundamencie wraz z przynależnymi do niego przybudówkami i pomieszczeniami pomocniczymi;
- lokal, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.

O zaliczeniu budynku (lokalu) do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania, który w praktyce bywa czasem niezgodny z przeznaczeniem.

Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble. W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. "obiekty pomocnicze" obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie, itp. Obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek, należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem.
Warto dodać, iż na mocy § 6 ust. 3 r.z.r.f.p. jako "pozostałe środki trwałe" ewidencjonowane na koncie 013 Pozostałe środki trwałe uznaje się niezależnie od wartości zakupu:
- książki i inne zbiory biblioteczne;
- środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu w szkołach i placówkach oświatowych;
- odzież i umundurowanie;
- meble i dywany;
- inwentarz żywy,
a także pozostałe środki trwałe (wyposażenie) oraz wartości niematerialne i prawne, o wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości w momencie oddania do używania. Obecnie jest to kwota 3500 zł.

Wobec powyższego wydatki na zakup sprzętu stanowiącego pierwsze wyposażenie wybudowanej sali gimnastycznej np. materace, worki bokserskie, drabinki gimnastyczne, nie zwiększają wartości budynku. Poniesione nakłady na zakup wyposażenia sali gimnastycznej stanowi odrębne składniki majątku trwałego. Powinny one zostać zaewidencjonowane na koncie 013 Pozostałe środki trwałe.

Ewidencja przyjęcia na stan majątku trwałego w postaci wyposażenia sali gimnastycznej wygląda następująco:
Wn konto 013 Pozostałe środki trwałe
Ma konto 080 Inwestycje (środki trwałe w budowie) lub 201 Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami bądź 300 Rozliczenie zakupu.

Dorota Skrzypska

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223)
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 861)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 242, poz. 1622, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)