Podczas sesji Sejmiku Wojewódzkiego w poniedziałek, 25 listopada, radni przegłosowali wprowadzenie zakazu paliw stałych, a więc węgla, drewna i ciężkiego oleju opałowego stosowanego do celów ogrzewania budynków i lokali.

W przypadku nowobudowanych budynków mieszkalnych - zakaz stosowania paliw stałych ma obowiązywać 14 dni od uprawomocnienia się uchwały Sejmiku, czyli prawdopodobnie od nowego roku. Ostatecznie paleniska węglowe i olejowe mają zniknąć do 1 września 2018 roku. Dokument dopuszcza jednocześnie możliwość palenia drewnem w kominkach tzw. rekreacyjnych.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział, że miasto będzie pomagać mieszkańcom w dostosowaniu się do nowych zasad, w tym także wspierać najuboższych, dopłacając im do wyższych rachunków za ogrzewanie, po rezygnacji z węgla.

Przypomnijmy, że władze miasta od kilku lat postulowały wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania paliw stałych w domowych paleniskach wykorzystywanych na terenie Krakowa. M.in. na wniosek krakowskiego samorządu taki zapis znalazł się w najnowszym Programie Ochrony Powietrza w Krakowie.

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska, rząd nie zamierza wprowadzać podobnego zakazu na poziomie centralnym, jednak poszczególne samorządy mogą decydować o tego rodzaju zakazach na swoim terenie. Z prawa tego skorzystały jako pierwsze władze sejmiku małopolskiego.

Oprócz zakazu palenia paliwami stałymi, władze Krakowa chcą ograniczyć też emisję spalin w transporcie publicznym i jako pierwsze w Polsce wprowadzą do floty autobusów miejskich pojazdy zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Źródło: www.gramwzielone.pl, www.krakow.pl