Krajowa Polityka Miejska (KPM) to ważny element systemu zarządzania rozwojem Polski::
-     wskazuje i uzasadnia, jakie zmiany w prawie należy wprowadzić, by przyspieszyć rozwój miast,
-    określa, jak instytucje rządowe mogą pomóc miastom w rozwoju,
-    zapowiada utworzenie Centrów Wiedzy (stron internetowych), które będą w jednym miejscu gromadzić aktualne i dostępne informacje o działaniach na rzecz rozwoju miast, dobrych praktykach, wynikach pilotaży itp.

KPM adresowana jest do wszystkich polskich miast, niezależnie od ich wielkości czy położenia. Silnie akcentuje samodzielność samorządu terytorialnego, a jego treści odnoszące się do władz samorządowych powinny być traktowane jako pożądany kierunek rozwoju i działań oraz zbiór zaleceń. Stanowi zatem płaszczyznę odniesienia dla miast w relacjach: rząd – samorząd, której obecnie brakuje. - wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

KPM koncentruje się na najistotniejszych obszarach funkcjonowania miasta, które podzielono na dziesięć wzajemnie przenikających się wątków tematycznych:

-    kształtowanie przestrzeni,
-    partycypacja publiczna,
-    transport i mobilność miejska,
-    niskoemisyjność i efektywność energetyczna,
-    rewitalizacja,
-    polityka inwestycyjna,
-    rozwój gospodarczy,
-    ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu,
-    demografia,
-    zarządzanie obszarami miejskimi.

Konsultacje publiczne, prowadzone równolegle z uzgodnieniami międzyresortowymi, mają charakter otwarty. Każdy zainteresowany może na specjalnym formularzu przekazać swoją opinię. Ministerstwo czeka na uwagi do 10 września 2015 r. Należy je przesłać na adres: miasta@mir.gov.pl.

Z projektem KPM można zapoznać się tutaj >>>

Formularz zgłaszania uwag w formacie .doc dostępny jest tutaj >>>