Stojący na głównym placu miasta – Rynku Staromiejskim – monument ma być w ramach przygotowywanej przez władze Koszalina rewitalizacji przeniesiony do parku przy amfiteatrze. Lewica protestuje przeciwko temu od lipca br.

Jej działacze pisali do związanego z Platformą Obywatelską prezydenta Piotra Jedlińskiego listy w tej sprawie i zorganizowali manifestację, w której udział wzięło ok. 200 osób. Projekt uchwały to najnowsza inicjatywa lewicy. Szefowie koszalińskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Adam Ostaszewski oraz Unii Pracy Grzegorz Andrzej Niski poinformowali o niej w środę na konferencji prasowej.

W projekcie napisano m.in., że „Rada Miejska apeluje do Prezydenta Miasta Koszalina o zmianę decyzji i pozostawienie pomnika +Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy+ w dotychczasowym miejscu. Rada Miejska stwierdza, że pomnik ten to symbol miasta, świadectwo naszej tożsamości historycznej na tych ziemiach, który powstał w całości ze składek społecznych. Poświęcony został w hołdzie polskim zmaganiom o Pomorze oraz osadnikom”.

Lewica zorganizuje również obywatelską debatę na temat pomnika. Ma się ona odbyć 18 września w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Cały czas zbierane są podpisy także pod petycją do prezydenta miasta w sprawie pozostawienia monumentu na dotychczasowym miejscu. Podpisów tych – jak poinformował w środę Adam Ostaszewski – zebrano już blisko 3 tysiące. Mają być one przekazane prezydentowi na wrześniowej sesji rady.

Mimo tych działań ratusz dotychczas nie zmienił planów dotyczących przebudowy Rynku Staromiejskiego. Jak powiedział w środę PAP zastępca rzecznika Urzędu Miejskiego w Koszalinie Grzegorz Śliżewski, rewitalizacja placu ma być przeprowadzona w oparciu o przyjętą koncepcję, która przewiduje przeniesienie monumentu.

Ratusz również organizuje debatę na ten temat. Ma się ona odbyć 17 września. Będzie w niej uczestniczył wybrany w przetargu na koncepcję przebudowy placu poznański architekt Jacek Bułat.

Rewitalizacja Rynku Staromiejskiego ma według wstępnych szacunków kosztować ok. 10 mln zł, rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć w roku 2014. Inwestycja ma polegać m.in. na przebudowie elewacji frontowej ratusza, budowie podświetlanej fontanny o pow. 300 m kw. i obiektu usługowego z galerią sztuki, lokalem gastronomicznym i zadaszoną sceną z zapleczem.

Pomnik, o którego pozostawienie zabiega lewica, tworzą trzy pionowe betonowe słupy o wysokości 10 metrów, połączone opaską z płaskorzeźbą piastowskiego orła i napisem „Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy”. Przed monumentem znajduje się płyta z napisem „XX rocznica wyzwolenia Koszalina 4 III 1965 r.” i płaskorzeźba z herbem Koszalina - księciem Bogusławem X na koniu.

W 25-osobowej Radzie Miejskiej Koszalina ponad połową głosów dysponuje PO. SLD ma tylko 5 radnych.(PAP)

sibi/mok/ mow/