Korekta obwodów głosowania

W każdej gminie funkcjonuje trwały podział na stałe obwody głosowania obejmujące teren, którego mieszkańcy w wyborach i referendum głosują w wyznaczonym lokalu „pod okiem” obwodowej komisji wyborczej. Zgodnie z art. 30 Ordynacji wyborczej , obwód głosowania powinien obejmować obszar zamieszkały przez co najmniej 500 mieszkańców (mniejsza liczba mieszkańców jest dopuszczalna tylko w przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami), do maksymalnie 3000 mieszkańców.

Niewiele czasu gminom pozostało na dokonanie korekty stałych obwodów głosowania. Korekta obwodów jest możliwa tylko w przypadku zmiany:
1) granic gminy;
2) liczby mieszkańców w gminie;
3) liczby mieszkańców w obwodzie głosowania;
4) liczby radnych w radzie gminy;
5) podziału gminy na okręgi wyborcze.

Jeżeli korekta obwodów jest konieczna wójt (burmistrz, prezydent miasta) powinien na podstawie art. 31 Ordynacji nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rady gminy, tj. do 12 sierpnia br. przedłożyć radzie gminy wnioski w tej sprawie.

Rada gminy dokonuje zmian w podziale na stałe obwody głosowania najpóźniej w ciągu miesiąca od przedłożenia wniosku, tj. do 12 września br.

Przykład uchwały w sprawie zmiany obwodów głosowania

Zgodnie z art. 30 ust. 2b Ordynacji , rady gminne na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta) tworzą odrębne obwody głosowania w:
1) szpitalach;
2) zakładach pomocy społecznej;
3) zakładach karnych i aresztach śledczych,
– jeżeli w dniu wyborów będzie w nich przebywać co najmniej 15 wyborców objętych rejestrem wyborców w gminie, na terenie której położona jest dana jednostka. Nieutworzenie takiego obwodu jest możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach na wniosek kierownika tej jednostki.
W placówkach, w których będzie przebywać mniej niż 15 wyborców również można utworzyć odrębny obwód głosowania po zasięgnięciu opinii jej kierownika.

Wydaje się, że utworzenie odrębnych obwodów głosowania nie jest możliwe przed oficjalnym zarządzeniem wyborów. Znajomość terminu wyborów jest konieczna aby ustalić liczbę wyborców w dniu głosowania. Obwody te najpóźniej można utworzyć w 35 dniu przed dniem wyborów.

Przykład uchwały w sprawie utworzenia odrębnych obwodów głosowania

Uchwały rady gmin o utworzeniu odrębnych obwodów głosowania oraz dokonaniu w nich zmian ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty. Po jednym egzemplarzu uchwały przekazuje się niezwłocznie wojewodzie i komisarzowi wyborczemu.

Na ustalenia rady gminy, w sprawie nieutworzenia obwodu odrębnego, w którym przebywa co najmniej 15 wyborców bądź zmiany granic obwodów stałych, wyborcom w liczbie co najmniej 15 przysługuje prawo wniesienia skargi, w terminie 5 dni od daty podania informacji o granicach obwodów do publicznej wiadomości. Komisarz wyborczy rozpoznaje skargę w ciągu 5 dni i wydaje postanowienie, na które nie przysługuje środek zaskarżenia.



Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. 2003 r. Nr 159, poz. 1547 ze zm.)


Artykuł pochodzi ze specjalnego serwisu Wybory Samorządowe 2010 zamieszczonego w Serwisie Samorządowym www.samorzad.LEX.pl .