Rewolucja śmieciowa już teraz wymaga od gmin podjęcia konkretnych decyzji. Jak słusznie zauważa Regionalna Izba Obrachunkowa (pisaliśmy o tym tutaj>>>) pierwszym krokiem władz lokalnych powinno być ustalenie sposobu naliczana opłaty za wywóz śmieci, oraz określenie konkretnej stawki tej opłaty.


Jednym z głównych założeń tzw. rewolucji śmieciowej jest wycofanie się z indywidualnych umów z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. Od 1 lipca 2013 r. to gmina będzie zawierała umowy na wywóz śmieci w imieniu mieszkańców. Wszystkich obowiązywała będzie jedna, z założenia niższa stawka (występuje tutaj spora rozbieżność pomiędzy zapewniającym o oszczędnościach resorcie środowiska i poszczególnymi samorządami, które przygotowują swoich mieszkańców do nawet 100 proc. podwyżek).


Niestety gminy niemal w całej Polsce ograniczają się na razie jedynie do zakrojonych na szeroką skale konsultacji społecznych i unikają podejmowania wiążących decyzji.


Drodzy Czytelnicy, pomóżmy wybrać samorządom optymalną metodę obliczania wysokości opłaty śmieciowej.

Opłata za wywóz śmieci może być obliczana w oparciu o:
1.) ilość zużytej wody w gospodarstwie domowym,
2.) metraż gospodarstwa domowego,
3.) liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe,
4.) koszty mogą być równomiernie podzielone pomiędzy wszystkie gospodarstwa domowe (tzw. ryczałt).

Zapraszamy do głosowania i dyskusji

Wybór nie jest prosty. Każda z metod posiada swoje zarówno mocne jak i słabe strony. Dlatego prosimy Was Czytelnicy, żebyście w komentarzach poniżej podzielili się swoją opinią i wybrali najlepsze Waszym zdaniem rozwiązanie. By wziąć udział w głosowaniu wystarczy zostawić numer wybranej przez Państwa metody.

Dla osób, które zdecydują się uzasadnić swój wybór czekają atrakcyjne nagrody. Redakcja Serwisu Samorządowego wybierze dwa najciekawsze uzasadnienia, a ich autorzy otrzymają egzemplarz Informatora Samorządowego na 2013 rok.
 

Głosowanie trwa do 30 listopada!