Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Rada miasta podjęła uchwałę dotyczącą ogłoszenia konkursu na stanowisko zastępcy dyrektora ds. medycznych, samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.


Wojewoda zaskarżył uchwałę.


W ocenie organu nadzoru to wójt jest właściwy do przeprowadzania konkursów na stanowiska określone w uchwale. Brak jest właściwości rady miasta do podejmowania czynności związanych z przeprowadzeniem postępowania konkursowego na stanowisko zastępcy dyrektora w samodzielnym publicznym ZOZ.


NSA zgodził się z pogladem, iż ogłoszenie konkursu na stanowisko kierownicze w podmiocie leczniczym należy do właściwości organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego.


W ramach wieloetapowego postępowania konkursowego rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą (Dz.U. z 2012 r., poz. 182) wskazuje na obowiązek podejmowania następujących po sobie konkretnych czynności.


Mowa jest w nim m.in. o opracowaniu i przyjęciu przez komisję konkursową projektu ogłoszenia o konkursie, następnie ogłoszeniu o konkursie.


Ogłoszenie o konkursie należy zamieścić w prasie codziennej o zasięgu ogólnokrajowym oraz podać w sposób zwyczajowo przyjęty w siedzibie podmiotu leczniczego – zwrócił uwagę NSA.
 

Na podstawie:
Wyrok NSA z 24 czerwca 2014 r., sygn. akt II OSK 56/14, prawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.