Zgodnie z kalendarzem wyborczym, który jest załącznikiem do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, do 27 sierpnia odpowiednio do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego powinno też wpłynąć zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego.

Do 6 września powinno nastąpić  zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Do 11 września komisarze wyborczy powinni powołać terytorialne komisje wyborcze.

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie Kodeksu wyborczego.

Do kiedy zgłoszenia kandydatów
 

Do 16 września do godz. 24 powinny zostać utworzone obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ustalone ich granice, siedziby i numery. Do 16 września do terytorialnych komisji wyborczych zgłoszone powinny zostać listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.

Do 26 września należy zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydaci na członków obwodowych komisji wyborczych powinni zostać zgłoszeni do 21 września.

Sporządzenie spisów wyborców w urzędzie gminy ma się odbyć do 30 września.

Do 6 października powinny być rozplakatowane obwieszczenia terytorialnych komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, a także gminnych komisji wyborczych o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Oficjalnie rusza kampania wyborcza
 

Kampania wyborcza ruszyła oficjalnie z ogłoszeniem terminu wyborów, mimo że realnie rozpoczęła się już w kwietniu. Zakończenie kampanii wyborczej przypadnie na 19 października o godz. 24. W dniu 20 października 2018 r. przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych zostaną przekazane spisy wyborców.

Głosowanie odbędzie się 21 października 2018 r., lokale wyborcze będą czynne w godz. 7–21.

Zgodnie z art. 9 § 2 i 3 Kodeksu wyborczego, jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w Kodeksie wyborczym przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu. Jeżeli Kodeks wyborczy nie stanowi inaczej, czynności wyborcze są dokonywane w godzinach urzędowania sądów, organów wyborczych i urzędów gmin.

Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada.

Początkowo w grę wchodziły trzy terminy - 21 października, 28 października lub 4 listopada. Jednym z dyskutowanych problemów było, aby druga tura nie odbyła się 11 listopada, w Święto Niepodległości (wchodziło by to w grę w przypadku wyborów w dniu 28 października).


Kalendarz wyborczy można zobaczyć w pliku poniżej.