Dnia 23 stycznia 2009 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie. Jest to kolejna w ostatnich latach ustawa tzw. kompetencyjna, której celem jest przeniesienie wykonywania zadań z administracji rządowej na jednostki samorządu terytorialnego.

Po uchwaleniu przez parlament ustawa trafiła do Prezydenta, który złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją jednego z przepisów nowej ustawy (art. 21 pkt 1), który zmienia ustawę o ochronie przyrody i przekazuje samorządowi województwa sprawy z zakresu tworzenia parków krajobrazowych. W dniu 13 maja 2009 r. TK wydał wyrok (sygn. akt Kp 2/09, ogłoszony w Monitorze Polskim Nr 32, poz. 477), którym stwierdził, że badany przepis jest zgodny z ustawą zasadniczą. Zobligowało to Prezydenta do podpisania ustawy, co uczynił 22 maja 2009 r.

Ustawa czeka zatem na publikację w Dzienniku Ustaw. Mimo, że akty normatywne ogłasza się niezwłocznie (art. 3 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych), to ustawa jeszcze nie została opublikowana.

W związku z przedłużeniem procesu legislacyjnego, na skutek wniesienia wniosku do TK, powstaje pytanie o prawidłowość określenia daty wejścia w życie ustawy. Zgodnie z jej art. 39 ustawa wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2009 r. (ustawa była uchwalana razem z ustawą o wojewodzie i administracji rządowej w województwie i obie miały wejść w życie w tym samym dniu), z wyjątkiem niektórych przepisów, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia lub 1 stycznia 2010 r. Określenie daty wejścia w życie na datę przypadającą przed dniem ogłoszenia budzi uzasadnione wątpliwości.


Przydatne materiały:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.(Dz. U. z. Nr 78, poz. 483 ze zm.)