Krajowe Biuro Wyborcze jest w trakcie opracowywania wzoru porozumienia zawieranego przez szefa KBW z właściwym miejscowo wójtem. O dokumencie stanowi art. 191g Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym będzie określało w szczególności warunki organizacyjno-administracyjne, techniczne oraz zasady pokrywania kosztów związanych z obsługą urzędników wyborczych.
Jak nas poinformował Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW, zasady te umożliwią urzędnikom wyborczym prawidłowe wykonywanie zadań, które nakłada na nich Kodeks wyborczy oraz uchwała PKW z 12 marca.
- Techniczny sposób zawierania tych porozumień oraz ich przekazywania również zostanie wkrótce ustalony – podkreślił.
Przewodniczący dodał, że w celu prawidłowego wykonania obowiązków związanych z organizacją wyborów na obszarze gminy niezbędna jest współpraca urzędników wyborczych m. in. z wójtem, burmistrzem i prezydentem miasta oraz innymi przedstawicielami gminy, w której będą pełnili swoją funkcję.
Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza
Jak wyjaśnił, współpraca ta dotyczyła będzie w szczególności kwestii związanych z obowiązkami gmin wynikającymi z art. 156 par. 1 Kodeksu wyborczego, tj. dotyczącymi zapewnienia obsługi i techniczno-materialnych warunków pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonania zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy, łącznie z obsługą urzędników wyborczych. Zadania te są zadaniami zleconymi jednostek samorządu terytorialnego.
- Należy jednakże zauważyć, że część tych zadań związana jest z wykonywaniem obowiązków przez urzędników wyborczych, oraz że zgodnie z art. 191e Kodeksu wyborczego w celu realizacji ustawowych zadań urzędnicy wyborczy współdziałają z Państwową Komisję Wyborczą, komisarzami wyborczymi, czyli ich zwierzchnikami oraz, w zależności od wyborów, okręgowymi, rejonowymi i terytorialnymi komisjami wyborczymi, a także obwodowymi komisjami wyborczymi – tłumaczył Hermeliński.
Dodał, że PKW i KBW dołożą wszelkich starań, aby na bieżąco wydać niezbędne wytyczne i wyjaśnienia dla urzędników wyborczych, natomiast komisarze wyborczy, w celu ułatwienia urzędnikom wyborczym wykonywania ustawowych zadań, stale będą z nimi współdziałać.
Jak podkreślił, w związku z tym, że Korpus Urzędników Wyborczych będzie uczestniczył w organizacji wyborów po raz pierwszy, współpraca pomiędzy wszystkimi wymienionymi organami i podmiotami będzie musiała zostać wypracowana w praktyce w ramach doświadczeń związanych z przygotowaniem najbliższych wyborów samorządowych.