Pytanie:
W jakim przypadku RZGW może (czy też powinno) być stroną w postepowaniu w przedmiocie wydania czy też zmiany pozwolenia zintegrowanego? Dyrektor RZGW przesłał pismo do marszałka z przypomnieniem o konieczności przesyłania mu wydanych pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń zintegrowanych do celów prowadzenia katastru wodnego. Jakie pozwolenia zintegrowane (dotyczące jakich zagadnień z zakresu gospodarki wodnościekowej) należy mu przesyłać?

Odpowiedź:
Pytanie dotyczy dwóch odmiennych spraw, regulowanych różnymi przepisami.
Zgodnie z art. 155 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) - dalej pr. wod., organy administracji publicznej są zobowiązane do nieodpłatnego przekazywania danych niezbędnych do prowadzenia katastru wodnego. Stosownie do art. 153 ust. 2 pkt 9 pr. wod., w katastrze wodnym gromadzi się i aktualizuje dane dotyczące pozwoleń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych dotyczących korzystania z wody, czyli tych pozwoleń zintegrowanych, które zawierają ustalenia dotyczące odprowadzania ścieków oraz poborów wody. Przypomnienie o konieczności przekazywania do RZGW wydanych pozwoleń z tego zakresu nie budzi zatem zastrzeżeń, tym bardziej, że RZGW nie otrzymuje tych pozwoleń jako strona postępowania, bowiem obligatoryjnie taką stroną nie jest.

W myśl art. 185 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., RZGW nie jest stroną postępowania w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla nowej instalacji lub wydania decyzji dotyczącej istotnej zmiany instalacji. RZGW może w nim uczestniczyć na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.), bowiem - zgodnie z art. 218 p.o.ś. - w postępowaniu tym ma być zagwarantowany udział społeczeństwa.