Jak informują organizatorzy, w konferencji uczestniczą przedstawiciele 200 gmin, objętych Ramową Konwencją o Ochronie i Zrównoważonym Rozwoju Karpat. Forum organizowane jest w ramach projektu „Karpaty Łączą” wspierającego wdrażanie Konwencji.
Celem Forum Karpackich Gmin jest debata publiczna na temat dobrego kształtowania przestrzeni w Karpatach oraz wsparcie merytoryczne jednostek samorządu terytorialnego w procesie wdrażania zasad planowania przestrzennego, chroniącego zasoby przyrodnicze, kulturowe i społeczne tego unikatowego regionu.
Jak kształtować przestrzeń publiczną w Karpatach? Jakie są realne koszty i konsekwencje błędów popełnianych w planowaniu przestrzennym? Co w praktyce można zrobić, by proces ten usprawnić i prowadzić z poszanowaniem potrzeb społeczności lokalnych i środowiska naturalnego? – między innymi na te pytania szukają wspólnie odpowiedzi uczestnicy Forum.
- Podjęcie debaty w gronie instytucji decyzyjnych jest szczególnie ważne w obliczu dynamicznych zmian zachodzących nie tylko w krajobrazie, ale również tych wyznaczanych przez trendy ekonomiczne – podkreśla Patrycja Adamska, koordynator projektu „Karpaty Łączą”. – Dlatego do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli władz lokalnych, ekspertów w dziedzinie planowania przestrzennego i ochrony przyrody, architektów i urbanistów - dodaje.

Jak podkreślają organizatorzy Forum, jest ono także okazją do promowania wśród gmin Kodeksu Dobrej Praktyki Kształtowania Przestrzeni w Karpatach. Dokument jest efektem niemal dwuletniej pracy Karpackiej Grupy Roboczej ds. Planowania Przestrzennego. Kodeks będzie podpisany przez karpackie samorządy po II Forum Karpackich Gmin.

Podczas Forum zostaną także ogłoszone wyniki konkursu „Karpacka Gmina” dla jednostek samorządowych uwzględniających cele ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej i krajobrazowej w swojej polityce rozwoju oraz w realizacji działań własnych.