Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalną kampanie informacyjną poświęconą sześciolatkom. Jak tłumaczy minister Krystyna Szumilas celem akcji jest aby wszyscy, którzy maja wpływ na system edukacji, działali wspólnie i pomagali rodzicom w podjęciu decyzji o rozpoczęciu nauki w szkołach ich sześcioletnich dzieci. Kampania skierowana jest przede wszystkim do rodziców, gdyż jak twierdzi minister powinni oni uzyskać jak największą wiedzę o tym, co czeka ich dziecko w szkole, na co powinni zwrócić uwagę, kto może im pomóc.

W ramach akcji dla wszystkich rodziców dzieci pięcioletnich przygotowane zostały ulotki informacyjne o tym, jaka jest różnica między edukacją szkolną i przedszkolną, jakie umiejętności dziecko rozwija w edukacji przedszkolnej, a jakie w edukacji szkolnej, jak obserwować rozwój dziecka. Uruchomiona została specjalna strona internetowa www.6latek.ore.edu.pl oraz zakładka na stronie internetowej MEN: www.men.gov.pl/6latek, gdzie rodzice mogą znaleźć szereg istotnych informacji.

Minister edukacji narodowej zwróciła się do członków rad rodziców we wszystkich przedszkolach i szkołach podstawowych, aby aktywnie uczestniczyli w spotkaniach z dyrektorami szkół i przedszkoli, a także zachęcali rodziców do wypełnienia ankiety umieszczonej na stronie MEN. - Zależy nam na współpracy z rodzicami, chcemy, aby wspólnie dzielili się oni doświadczeniami i informacjami o tym, jak szkoła przygotowuje się na przyjęcie najmłodszych uczniów. Chcemy poznać opinie i uwagi związane z przejściem dziecka z przedszkola do szkoły - powiedziała minister Krystyna Szumilas.

MEN ogłosiło też konkurs „ Mam sześć lat", który jest okazją do pokazania w jaki sposób szkoła przygotowała się do przyjęcia sześciolatka oraz co zrobiło przedszkole, by ułatwić przejście dziecka do pierwszej klasy. Konkurs ma wypromować i upowszechniać najciekawsze formy aktywności rad rodziców, mające na celu przyjazną adaptację dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej. Regulamin konkursu oraz wszelkie szczegóły dotyczące jego przebiegu znajdują się na stronie internetowej MEN.

Źródło www.men.gov.pl