Pytanie:
Do starosty wpłynął wniosek gminy o wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa w pasie drogowym Drzewo jest w bardzo złym stanie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że może się przewrócić, przez co stwarza duże zagrożenie. Czy w tej sytuacji można odstąpić od uzgodnienia decyzji z RDOŚ, co zajmuje bardzo dużo czasu? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna do odstąpienia od uzgodnienia?

Odpowiedź:
Jeżeli drzewo rosnące w pasie drogowym stwarza bezpośrednie zagrożenie, w tym rozumieniu, że w każdej chwili może się przewrócić, to może być usunięte w ramach akcji ratowniczej bez uprzedniego uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew a więc również bez uzgodnienia z RDOŚ, zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1651) - dalej u.o.p., jednakże z zachowaniem odpowiedniej procedury, tj. uprzedniego sporządzenia dokumentacji oraz złożenia informacji organowi właściwemu do wydania zezwolenia o terminie, miejscu i przyczynie ich usunięcia oraz liczbie drzew lub powierzchni usuniętych krzewów, a także dokumentacji fotograficznej przedstawiającej usunięte drzewo lub krzew. Drzewo mogą usunąć jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Podstawę prawną stanowi w tym przypadku art. 83f ust. 1 pkt 13 u.o.p. Jeśli jednak drzewo nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi, to procedury, o której mowa w art. 83a ust. 2 u.o.p., nie można pominąć.

Uzasadnienie:
Obowiązek przekazania dokumentacji związanej z usuwaniem drzew w przypadkach wskazanych w art. 83f ust. 1 pkt 13 u.o.p. spoczywa na jednostkach, które drzewa usuwają (np. na straży pożarnej), a nie na posiadaczach nieruchomości. Ci ostatni nie występują o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w tych przypadkach, a samo usuwanie drzew następuje w związku z zaistnieniem zdarzenia wymagającego przeprowadzenia akcji ratowniczej.

Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew (z pasa drogowego) nie ma obowiązku informowania organu uzgadniającego wycinkę (RDOŚ) o przeprowadzonej akcji ratowniczej.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami