Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Jest to działalność biurowa jednoosobowa prowadzona wyłącznie przez właściciela, niegenerująca dodatkowo nieczystości (wycena nieruchomości). Oczywiście lokator odprowadza zwiększony podatek od nieruchomości.

Odpowiedź


Opłata za wywóz śmieci jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W niniejszym przypadku, w sytuacji gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w mieszkaniu i nie ma wydzielonej odrębnej części, na której jest prowadzona ta działalność oraz nie generuje z tego tytułu odpadów, w mojej ocenie powinien uiszczać tylko jedną opłatę – taką, jaka obowiązuje za mieszkanie prywatne.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 6h ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 z późn. zm.) – dalej u.c.p.g, właściciele nieruchomości są obowiązani ponosić na rzecz gminy, na terenie której są położone ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obowiązek uiszczania opłaty jest związany z samym posiadaniem na podstawie [określonego tytułu], nieruchomości zamieszkałej. Sposób ustalania wysokości opłaty przyjęty w u.c.p.g. opiera się na systemie składania deklaracji, w której zobowiązany do złożenia tej deklaracji samodzielnie dokonuje obliczenia wysokości opłaty. Jeśli w lokalu nie powstają odpady (są niezamieszkane lub nieużytkowane) zamiast stawki w deklaracji należy wpisać wpisać "zero". W lokalach użytkowych opłata za wywóz śmieci uzależniona jest od zadeklarowanej ilości śmieci, rodzaju pojemników oraz ustalonej stawki za wywóz danego rodzaju pojemników, zależnej również od sposobu gromadzenia śmieci. W sytuacji, gdy przedsiębiorca pracuje we własnym mieszkaniu i jego działalność generuje odpady (np. zakład fryzjerski w wydzielonej części nieruchomości), wówczas powinien uiszczać opłatę mieszaną, tj. część powierzchni rozliczyć według metody przyjętej dla nieruchomości zamieszkałych, a część – tam gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza – jako przedsiębiorstwo. Opłata będzie w tym przypadku stanowiła sumę tych dwóch wartości.


W sytuacji natomiast, gdy w lokalu nie ma wydzielonej odrębnej części, na której jest prowadzona działalność gospodarcza, a przedsiębiorca nie produkuje odpadów w sensie fizycznym, tak jak to ma miejsce w niniejszym stanie faktycznym, wówczas w mojej ocenie powinien uiszczać tylko jedną opłatę – taką jaka obowiązuje za mieszkanie prywatne. Kwestia opłat zależy więc od rodzaju generowanych odpadów i skali prowadzonej działalności.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .