"Komisja przetargowa sprawdziła pod kątem formalnym złożoną przez BART ofertę - dokumentacja była kompletna i spełniła wszystkie wymogi przetargu" - poinformowała Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie.

Władze kurortu chcą m.in., aby przyszły operator Opery Leśnej zorganizował w niej w ciągu każdego roku co najmniej dwa koncerty muzyki klasycznej oraz minimum trzy koncerty zagranicznego artysty.

W następnym etapie przetargu miejscy urzędnicy zapoznają się ze szczegółami propozycji BART zarządzania amfiteatrem. Ostateczną decyzję o wyłonieniu zwycięzcy przetargu podejmie prezydent Sopotu. Umowa z dzierżawcą Opery ma być zawarta od dnia 1 kwietnia 2013 r. i obowiązywać do 31 marca 2023 r.

BART to instytucja, która zarządza Operą Leśną od lat 70. ubiegłego wieku. Agencja otrzymuje dotacje na konkretne przedsięwzięcia z budżetu miasta.

W lipcu ubiegłego roku zakończyła się trwająca 2,5 roku gruntowna modernizacja Opery Leśnej. Koszt inwestycji wyniósł ok. 78 mln zł, z czego 28 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej, resztę pokrył budżet miasta Sopotu.

Ogłoszenie przetargu na dzierżawę Opery Leśnej ma związek z unijnym współfinansowaniem remontu obiektu. BART zarządzał do tej pory amfiteatrem nieodpłatnie, kontynuowanie tej umowy byłoby niezgodne z przepisami UE o pomocy publicznej. Przyszły zarządca Opery Leśnej będzie musiał płacić miastu czynsz w wysokości nie mniejszej niż 100 tys. zł netto. Ostateczna stawka będzie przedmiotem licytacji przetargowej.

Według kryteriów przetargu, chętni na prowadzenie Opery Leśnej powinni mieć co najmniej dwuletnie doświadczenie w zarządzaniu obiektem kulturalnym, przeznaczonym dla masowej publiczności.

W ramach przebudowy obiektu zwiększono liczbę miejsc siedzących z 4300 do 5047. Po złożeniu czterech pierwszych sektorów Opera może pomieścić (z miejscami siedzącymi i stojącymi) prawie 5600 osób.

Nad widownią Opery Leśnej wykonano nowy dach o powierzchni 3,6 tys. metrów kwadratowych, jego wysokość od poziomu posadzki w najwyższym punkcie wynosi 32 metry. Waga membrany dachu to 4 tony. W trakcie prac remontowych w Operze Leśnej przebudowano także zaplecze sceny, w tym garderoby, poprawiono układ drogowy i pieszy oraz zmodernizowano podstawową infrastrukturę techniczną.

Opera Leśna to położony w leśnej dolinie amfiteatr, którego historia sięga początku ubiegłego stulecia. Pierwsze przedstawienie - "Obóz nocny w Grenadzie" Conradina Kreutzera - odbyło się w tym obiekcie 11 sierpnia 1909 r.

W latach przedwojennych Opera Leśna, nazywana drugim Bayeruth (znane z festiwalu Wagnerowskiego miasto w niemieckiej Bawarii), zyskała międzynarodową sławę głównie dzięki prezentowanym na jej deskach operom Ryszarda Wagnera. Na leśnej scenie w Sopocie występowali wówczas najsławniejsi śpiewacy i światowej sławy dyrygenci.

Powojenna historia Opery Leśnej to przede wszystkim Międzynarodowy Festiwal Piosenki.

Pierwsze festiwale odbywały się w hali Stoczni Gdańskiej, obiekt ten nie był jednak odpowiedni zarówno pod względem akustycznym, jak i reprezentacyjnym. Pojawiła się wówczas propozycja przeniesienia festiwalu do Opery Leśnej, która została przykryta dachem.

Pierwszym spektaklem, jaki odbył się w zadaszonej Operze Leśnej 7 lipca 1964 roku, była "Halka" Stanisława Moniuszki.

Podczas wieloletniej historii festiwalu w Sopocie na scenie Opery Leśnej występowały gwiazdy muzyki zagranicznej, m.in. Karel Gott, Johny Cash, Charles Aznavour, Jose Feliciano, Annie Lennox, Paul Young, James Brown, Chris Rea, Whitney Houston, Bryan Adams, Zucchero, Garou, Paul Anka.

Po trzyletniej przerwie 47. Sopot Festiwal w wyremontowanej Operze Leśnej zorganizowała w 2012 r. telewizja Polsat. 

rop/ hes/ gma/