Pytanie
Jaki kod odpadu nadać szlamom z czyszczenia wanien galwanicznych? Podczas okresowego czyszczenia wanien pracownicy wyciągają z wanien galwanicznych szlam i osad, który gromadzi się na dnie i ścianach wanny. W wannach znajdują się różne kąpiele, głównie myjące (charakter zasadowy).
Pod jakim kodem zakwalifikować odpad i w jakie pojemniki go pakować (substancja półpłynna)?
Czy są specjalne wymagania dotyczące pojemników, w jakie należy pakować tego typu odpady?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 20 lipca 2015 r.
Szlamom z czyszczenia wanien galwanicznych można nadać kod 16 07 09*- Odpady zawierające inne substancje niebezpieczne. Szlamom można również nadać kod 11 01 09* - Szlamy i osady pofiltracyjne zawierające substancje niebezpieczne.
Powstały odpad powinien zostać umieszczony w pojemnikach typu "mauzer" lub beczkach stalowych albo w zamkniętych kontenerach i np. razem z osadami pogalwanicznymi powinien zostać wywieziony do utylizacji.
Uzasadnienie
Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach – dalej u.o. nie wprowadzają żadnych szczególnych wymagań dla magazynowania szlamów z czyszczenia wanien galwanicznych, mimo że są to odpady niebezpieczne. Zasady magazynowania określa art. 25 u.o. Zwykle w decyzjach z zakresu gospodarki odpadami są określane: rodzaje magazynowanych odpadów, miejsce i sposób magazynowania odpadów. Ogólne warunki dotyczące zasad magazynowania materiałów niebezpiecznych określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – dalej r.b.h.p.
Nie jest dopuszczone magazynowanie odpadów niebezpiecznych z substancjami niebezpiecznymi oraz materiałami, które utraciły status odpadu lub podprocesowymi produktami ubocznymi.
Zgodnie z § 93 r.b.h.p., materiały niebezpieczne należy przechowywać w miejscach i opakowaniach przeznaczonych do tego celu i odpowiednio oznakowanych. Pomieszczenia, aparatura, środki transportu, zbiorniki i opakowania, w których są stosowane, przemieszczane lub przechowywane materiały niebezpieczne powinny być odpowiednie do właściwości tych materiałów.
W § 97 r.p.b.h. ustalono, że pomieszczenia przeznaczone do składowania lub stosowania materiałów niebezpiecznych pod względem pożarowym lub wybuchowym oraz pomieszczenia, w których istnieje niebezpieczeństwo wydzielania się substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne, powinny być wyposażone w:
1) urządzenia zapewniające sygnalizację o zagrożeniach;
2) odpowiedni sprzęt i środki gaśnicze, środki neutralizujące, apteczki oraz odpowiednie środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, stosownie do występujących zagrożeń.