Czy z budżetu powiatu można udzielić dotacji gminie na likwidację dzikich wysypisk lub odbiór od mieszkańców odpadów wielkogabarytowych?
 
Czy takie działania można rozumieć jako "inwestycje odtworzeniowe" mające na celu przywrócenie właściwego stanu środowiska i ochronę jego zasobów przed zanieczyszczeniem (ochronę gleby, ziemi, wód itp.)?

Odpowiedź

W mojej opinii inwestycję, o której mowa w art. 403 ust. 4 p.o.ś. należy rozumieć jako zadanie ekologiczne, którego celem jest poprawa stanu środowiska. O ile powiat może udzielić gminie dofinansowania z budżetu pochodzącego z opłat i kar środowiskowych na likwidację dzikiego wysypiska, to dofinansowanie odbioru od mieszkańców odpadów wielkogabarytowych raczej nie. Natomiast, na zasadzie art. 220 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego pomoc finansowa w formie dotacji celowej lub pomoc rzeczowa. Likwidację dzikiego wysypiska śmieci można uznać za inwestycje odtworzeniową mającą na celu przywrócenie właściwego stanu środowiska i ochronę jego zasobów przed zanieczyszczeniami, odbiór odpadów wielkogabarytowych od mieszkańców nie jest inwestycja odtworzeniową.

Uzasadnienie

Zdefiniowanie pojęcia "inwestycja" nie jest wcale proste, gdyż w świetle różnych przepisów pojęcie to jest różnie definiowane, np. na gruncie prawa podatkowego, finansowego, budowlanego czy przepisów z zakresu ochrony środowiska. Inwestycje w rozumieniu art. 403 ust. 4 p.o.ś. dotyczą finansowania określonych (wyodrębnionych) zadań wskazanych w art. 400a p.o.ś. za pośrednictwem środków pochodzących ze źródła, jakimi są opłaty i kary środowiskowe, przy czym beneficjentami tych środków mogą być podmioty wskazane w art. 403 ust. 4 p.o.ś.

Środki te określonej uchwałą budżetową JST na dany rok przeznacza się na:
1) finansowanie zadań własnych z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – realizowanych przez merytorycznie właściwe dla danego zadania wydziały oraz jednostki organizacyjne JST,
2) dofinansowanie kosztów zadań ekologicznych realizowanych przez podmioty wskazane w art. 403 ust. 4 p.o.ś. realizowane na terenie danej JST przez osoby zamieszkałe lub podmioty mające siedzibę i prowadzące działalność na jego terenie. Przy udzielaniu dofinansowania na realizację zadań uwzględniane są wymogi u.f.p. dotyczące dotacji celowych, ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, s. 5). Z reguły środki pochodzące z dotacji są uzupełnieniem środków własnych na realizację zadania przewidzianego w danej uchwale JST.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)