Nowy most oraz dwie ulice są częścią budowanej właśnie obwodnicy miasta. Inwestycja ma się zakończyć jesienią br.

 

Porada dodał, że aby zagłosować należy najpierw pobrać kod weryfikacyjny, który jest automatycznie wysyłany na e-maila osoby, która chce wziąć udział w sondzie. Głosowanie potrwa do końca miesiąca.

 

Jest pięć propozycji na nazwę dla nowego mostu; są to: Brama Przemyska, Most Europejski, Most im. Lecha i Marii Kaczyńskich, Most im. Obrońców Przemyśla i Most Solidarności.

 

Natomiast wśród propozycji patronów dwóch ulic, które z obu stron połączą most z już istniejącymi drogami są, m.in. Emil Fieldorf "Nil", Heidi Wernerus–Neumann, Jan Nowak-Jeziorański, Ofiary Katastrofy Smoleńskiej, Bitwa Warszawska 1920, Honorowi Obywatele Miasta Przemyśla i Jacek Kuroń.

 

„Propozycje, na które można głosować, to pokłosie pierwszego etapu naszej sondy, w którym mieszkańcy zgłaszali własne propozycje. Spośród nich komisja wybrała te, które pojawiały się najczęściej oraz te, które związane są z wydarzeniami lub osobami zasłużonymi dla historii naszego kraju i miasta” - powiedział Porada.

 

Jedną z takich osób, które są szczególnie zasłużone dla Przemyśla, była, zmarła w ub. r. Heidi Wernerus-Neumann. Pochodziła z niemieckiego miasta partnerskiego Przemyśla - Paderborn. Była założycielką Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl, które wspiera wymianę kulturalną oraz gospodarczą obu miast. Ponadto była także inicjatorką różnego rodzaju akcji charytatywnych, organizowanych na rzecz mieszkańców Przemyśla. Przekazywała odzież, lekarstwa i zabawki dla przemyskiej fundacji „Auxilium”, która rozprowadzała je wśród rodzin najbardziej potrzebujących pomocy. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla otrzymała w 1997 r.

 

Wyniki sondy - jak poinformował Porada - zostaną przedstawione radnym, którzy ostatecznie zadecydują, jakie nazwy otrzymają nowy most oraz ulice. „Mogą je uwzględnić, ale nie mają takiego obowiązku” - dodał. (PAP)

 

huk/ abe/