Ogólnopolska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców za pomocą poczty elektronicznej zwróciła się do jednego z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (WORD), o udostępnienie jej informacji dotyczącej wielkości środków finansowych wydatkowanych przez WORD w 2014 r. na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

W odpowiedzi WORD wskazał, iż link internetowy na stronie BIP WORD odsyła do uchwał obejmujących zagadnienia finansowe. Tam znajdują się wszystkie żądane przez stronę informacje, wobec czego nie powstał obowiązek udostępniania informacji publicznej.

Izba wniosła skrgę do sądu administracyjnego na bezczynność dyrektora WORD.

WSA zwrócił uwagę, iż informacja w postaci uchwały w sprawie zatwierdzenia planu wydatków WORD zamieszczona na stronie ośrodka dotyczy zatwierdzenia środków planowanych, a nie środków wydatkowanych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zatem organ pozostawał w błędnym przekonaniu, że zamieszona w formie informacji uchwała na stronie BIP wyczerpuje zakres żądania zawartego we wniosku.

Tylko informacje publiczne opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej uważa się za udostępnione, zaś wszystkie inne informacje są udostępniane na wniosek bez względu na to czy funkcjonują w obiegu publicznym, na stronach internetowych podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznych, a także czy dostęp do tych informacji, tj. do internetu, domagający się ich udostępnienia ma łatwy czy też utrudniony.

O obowiązku udostępnienia informacji publicznej nie opublikowanej w biuletynie, a będącej na stronie internetowej, przesądza nie dostęp do internetu, ale niepublikowanie w biuletynie – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 13 października 2015 r., sygn. akt II SAB/Bd 70/15, nieprawomocny